Yumurtlama takibi nasıl yapılır?

Yumurtlama takibi genellikle ultrason ile yapılır. Adetinizin 2. veya 3. gününde rahim duvarı kalınlığı ve yumurtalık kisti olup olmadığına bakılır. Ultrasonda aynı zamanda yumurta sayısı kontrol edilir. Gerekirse kanda E2, FSH ölçümü yapılır. İlaç dozajları belirlenir. eğitim verilir. Yumurtlama takibi 8-12 gün sürer ve her 3-4 günde bir giderek sıklaşan randevularda ultrason kontrolü ve kanda yumurtlama hormonlarının ölçümü gereklidir. Tüp bebek tedavisinde doktora başvurma sayınız yumurta toplama ve embriyo transferi işlemi ile birlikte ortalama 5’tir. Her muayenede kısa süren bir vajinal ultrason incelemesi ile yumurta gelişimi izlenecek ve gerektiğinde kan tahlili sonrası ilaç dozları yeniden ayarlanacaktır. Bu sırada bir sonraki randevunuz da verilecektir.

Yumurta Çatlaması

Yumurtalar yeterli büyüklüğe gelmiş ve hormon kontrolleri uygun ise, size artık çatlatma iğnesi (HCG hormonu) verilebilir. Çatlatma iğnesi yumurta toplanması işleminden yaklaşık 36 saat önce yapmak çok önemlidir. Bu genellikle işlemin 2 gün öncesinin gecesi olacaktır. Enjeksiyonun tam zamanını ve uygulama şeklini doktorunuz size bildirecektir.

Bir önceki yazımız olan Yumurtalıkların uyarılması başlıklı makalemizde embryo, Endometrium ve tüp bebek tedavisi hakkında bilgiler verilmektedir.


Lütfen Bu konu ile alakalı Dokturumuza danışmak için Burayı Tıklayın

Check Also

Kanser hastalarında yumurta dondurma hakkında

Kanser hastalarında yumurta dondurma hakkında Üreme potansiyelinin korunması, kanser hastalığı için tedavi gören veya görecek …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir