Yumurtalıkların uyarılması

  • Yumurtalar, folikül adı verilen küçük sıvı dolu keseciklerin içinde gelişir.
  • Foliküllerden, büyümeleri ile orantılı olarak östrojen hormonu salgılanır. Foliküllerin gelişimi ve sayısı ultrasonografi (USG) yapılarak takip edilir.
  • USG ile birlikte kandaki östrojen hormonuna (E2) bakılarak yumurtaların kalitesi ve olgunluğu hakkında fikir edinilir.
  • USG ve E2 takibine 2. veya 3. gününden itibaren başlanır.
  • Yumurtalıkların uyarılmasına başlandıktan sonra belirli aralıklarla ultrason ve hormon kontroller yapılır.

Ultrason takipleri sırasında değerlendirilen bir diğer faktör de rahimin içini döşeyen ve endometrium adı verilen tabakanın yapısı ve kalınlığı dır. Gebelik oluştuğunda embryo endometriuma yerleşeceğinden bunun yapısı son derece önemlidir.

Kontrollerin sıklığı ve kontrol sırasında istenecek olan hormon testleri kişiye ve uygulanan tedavi protokolüne özel olup her hasta için aynı olmayabilir. Ortalama bir kontrol için 4-5 defa gelinecektir.

Ultrason incelemesi oldukça kolay ve hızlı olup boş idrar kesesi ile uygulanır. Kanda E2 ölçümünün sonucu ve ilaç dozajları size tüp bebek merkezimiz tarafından bildirilecektir.

Bazen ultrason ile görülen follikül sayısı kadar yumurta çıkmayabilir. Bazıları boş, bazıları ise henüz olgunlaşmamış olabilir. Genelde çapı 15 – 23 mm olan follikülerden yumurta çıkar.

Özellikle yumurtalık kapasitesinin azalmış olduğu kadınlarda yeterince yumurta gelişmemesi nedeniyle tedavinin iptal edilmesi gerekebilir.

Yumurtalıkların aşırı yanıt vermesi durumlarında da tüp bebek tedavisi iptal edilebilir. Yumurtalar olgun hale geldikten sonra yumurtaların çatlamasını sağlamak için HCG enjeksiyon şeklinde yapılır.

İğne yapıldıktan 34-38 saat sonra yumurta toplama işlemi yapılır. Bu iğnenin zamanında yapılması çok önemlidir.

 

Bir önceki yazımız olan Yumurta Toplama İşlemi Aşamaları (OPU) başlıklı makalemizde opu, Tüp Bebek ve tüp bebek tedavisi hakkında bilgiler verilmektedir.


Lütfen Bu konu ile alakalı Dokturumuza danışmak için Burayı Tıklayın

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

1
Merhaba,
Nasıl Yardımcı Olabiliriz ?
Powered by