Yumurtalıkların uyarılması hakkında

Tüp bebek tedavisine başlayan eşlerin değerlendirilmesinden sonra yapılan ilk aşamadır.Kadından yani anne adayından alınacak olan yeterli sayıda ve kalitede yumurta hücresinin elde edilmesidir.

Yumurta hücrelerinin gebelik için yumurta  uygun hale getirilebilmesi için yumurta gelişimi amacı ile çeşitli ilaçlar ve iğneler kullanılarak, yumurtaların uyarılması sağlanır.

Yumurtalıkların uyarılması aşaması ile daha fazla yumurta ve dolayısıyla daha fazla embriyo elde edilerek, başarı şansı arttırılmaktadır.  Ancak genel olarak uygulanan protokol; adet sonrası 2. ya da 3. gününde bazal ultrason incelenmesi ve yumurta rezervlerinin değerlendirilmesinin ardından kan testleri ile ostrojen hormonu tayinidir. Başvuran her hasta için özellikle kadının yaşı, yumurta rezervleri ve kan hormon değerlerine göre uygun tüp bebek tedavi şekli belirlenerek, bu bilgiler doğrultusunda kişiye uygun ilaç dozajı verilmektedir.

 

Bir önceki yazımız olan Tüp bebek Merkezinin ve Tüp bebek laboratuvarının başarıya etkisi başlıklı makalemizde 5. gün, blastosist ve embryo hakkında bilgiler verilmektedir.


Lütfen Bu konu ile alakalı Dokturumuza danışmak için Burayı Tıklayın

Check Also

Kanser hastalarında yumurta dondurma hakkında

Kanser hastalarında yumurta dondurma hakkında Üreme potansiyelinin korunması, kanser hastalığı için tedavi gören veya görecek …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir