Yumurta Çatlatma İğnesi nedir?

Tüp bebek tedavisinde ilk olarak istenen yumurtalıkların geliştirilmesi  ve bu amaçla yüksek doz ilaçlar ile 1 den fazla sayıda yumurta üretmesi sağlanılmaktadır.  Uyarılma  adetin 2. günü başlanır ve ilaç yaklaşık on –  on bir gün devam ederek ultrasonografi takipleri ile yumurtaların gelişimi takip edilir.

Yumurtalar 16 – 20 mm büyüklüğe geldiğinde  “yumurta çatlatma iğnesi” olarak bilinen ilaçlar yapılır. Yumurtaların döllenme kapasitelerinin artmasını sağlayan LH hormonunun görevini bu iğneler sağlamaktadır. Tüp bebek tedavisinin başarısı açısından hastanın çatlatma iğnesini doğru şekilde ve zamanda uygulaması çok önemlidir Bu ilaçlar uygulamasından yaklaşık 40 saat sonra gelişen yumurtalar karın içi boşluğunda çatlayarak kendiliğinden yumurtlama olur. Tüp bebek uygulaması devam ederken bu iğnelerden yaklaşık otuzaltı saat sonra yumurtaların toplanması gerekir.

Çatlatma iğneleri ilacın çeşidine göre değişmekle birlikte kalçadan kas içine ya da göbekten cilt altına uygulanabilir.

Çatlatma iğnelerinin uygulama saati tüp bebek laboratuarında yumurta toplama (OPU) işlemi randevusuna göre ayarlanmalıdır. Laboratuarın hazırlanacağı saatten 36 saat önce çatlatma iğnesi yapılmalıdır.

Çatlatma iğnesinin uygulama saatini ve şeklini çok iyi anlamak ve uygulamayı eksiksiz yapmak çok önemlidir.

Bir önceki yazımız olan blastokist transferi nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

1
Merhaba,
Nasıl Yardımcı Olabiliriz ?
Powered by