Yaşam Sağlıkla Güzel Programı : Tüp bebek tedavisi nedir ?

tv8 tüp bebekYaşam Sağlıkla Güzel Programı :

Özlem Yıldız Sunuculuğunda Doç Dr. Selman Laçin Tüp bebek tedavisini anlatıyor.

Özlem Yıldız: Teknoloji ille birlikte yani tüp bebek ile eşler artık çocuklarına kavuşabiliyorlar ne kadar güzel böyle anne adaylarının yüzündeki mutlu ifadeyi görmek sizi de mutlu ediyordur.

Selman Laçin:  Kesinlikle haklısınız. Dünyanın en güzel şeylerinden biri çocuk sahibi olmak bizde bunun için üstümüze düşen her şeyi yapıyoruz.

Sunucu: Bu kısırlık sorunu çok mu yaygınlaştı acaba ?

Selman Laçin:  son dönemlerde  sanırım biraz artış var, çevresel koşulların etkisi olsa gerek diye düşünüyoruz. Yapılan araştırmalara göre gerek elektromanyetik dalgalar olsun gerek  besinimiz deki karışan kimyasal maddeler olsun bunlar galiba her açıdan olduğu gibi üreme açısından da bizi kötü etkiliyor .

Sunucu: Bu konuda bir oran var mı hocam ?

Selman Laçin:  Geçmiş yıllara oranla erkeklerin vermiş olduğu örneklerde sayı ve hareket oranlarında düştüğü tespit edilmiş hatta dünya sağlık örgütü bu oranları bir miktar daha aşağıya çekti  geçen yıllarda kesinlikle çevresel faktörlerin yaşamımıza çok etkisi var ve sağlığımıza etkisi var.

Korunmasız ilişkiye giren 100 çiftten 15 !inin 1 sene geçmesine rağmen gebe kalamaması söz konusudur..

Özlem Yıldız: Bu sayı geçen senelere göre artmış bir oran mıdır. ?

Selman Laçin:  Büyük oranda artmıştır ama teknoloji de bu oranda artış gösteriyor.Tüp bebek merkezi olarak ta bu konuda bizde iyi şeyler yapabiliyoruz.

Sunucu: 1 yıllık düzenli ilişkiye rağmen çocuk olmadı o zaman ne yapmalıyız ?

Selman Laçin:  O zaman bu konuyla uğraşan bir merkeze başvurmak gerekir. Kolay bir araştırmanın ardından tablonun çizilmesi nerede ne problem var ortaya konulması ve bu konunun üzerine gidilmesidir.

Özlem Yıldız: Genelde hep problem kadındadır diye düşünülüyor. Erkekler üstüne bile alınmıyor.,

Selman Laçin:  Ön yargı inanın halen var aslında biz tüp bebek tedavisine birlikte gelmesini istiyoruz.Biliyoruz ki sorunların yarısı erkeklerden kaynaklanıyor.Erkekten istediğimiz bir temel araştırma örnek vermesidir. Bunu değerlendirdiğimiz zaman sorunun erkekten kaynaklanıp kaynaklanmadığını kolayca öğrenebiliyoruz.

Özlem Yıldız: Başarı sağlama oranı kadına göre daha mı fazla oluyor?

Selman Laçin:  Pek değil. Erkek problemleri ilaçlarla çok ta kolay tedavi edilemeyen sorunlar, erkekte sorun var ise mecburen tüp bebek tedavisini uygulamak gerekiyor günümüzde …

Selman Laçin:  Tüp bebek tedavisi tamamen mikroskop altında yürütülen bir teknolojidir.

Özlem Yıldız: Tüp bebek laboratuvarı hakkında bilgi verebilir misiniz?

Selman Laçin:  Tüp bebek laboratuvarı loş bir ortamda fazla ışık olmaması gereken ısı ve nemin kontrol altında  olması gerekiyor.Oksijen, havadaki partikül sayısı diğer etkenler vs laboratuvarın son derece steril ortamda olması ve içeri girerken özel kıyafetler le girilmesi gerekiyor. Tüp bebek Başarısı bu denetlemeyle birlikte gelir.Çünkü gebelik oluşması için embriyolara son derece dikkat etmek zorundayız.

Sunucu: anne ve baba adayı geldiği zaman gerekli muayenelerini yapıyorsunuz. Nasıl karar veriyorsunuz tüp bebek tedavisi uygun olup olmadığına ?

Selman Laçin:  Her gelen eşlere tüp bebek tedavisi uygulamıyoruz.Öncelikle sorunu ortaya koymaya çalışıyoruz. Bazen ufak tefek operasyonlar la sorun halledilebiliyor. Örneğin kadında kanallardan birisinin tıkalı olması ,  kadınlarda miyom dediğimiz  rahim urları , kadının düzensiz adetleri varsa bu sorunlar halledilebiliyor. Tüp bebek tedavisinden bir önceki aşama aşılama yöntemi var bununla erkekten alınan örneği konsantre edip kadının yumurtasını biz ilaçlarla büyütüp bir kaç tane olabiliyor bunlar çatlatıp zamanlarını da ayarlayıp birleşmesi sağlanıyor. Buna da aşılama yöntemi diyoruz.Bu yöntemin başarı oranı düşük olmasına rağmen basit ve denene bilen bir yöntemdir.Aşılama yöntemi genelde 2 veya 3 kez denenebilir. Aşılama yaptıktan 15 gün sonra kadın gebelik testini yapabilir.

Sunucu: Tüp bebek başarı şansı ne kadar ?

Selman Laçin:  Öncelikle oranlarımız güzel büyük oranda başarı sağlayabiliyoruz . Özellikle bayanın yaşı çok önemli eğer 35 yaşın altında ise ya da 40 yaşın üstünde değil ise ve yeterli sayıda yumurta edilebiliyor ise yaşa bağımlı olarak yumurta kalitesi de daha iyi olacaktır muhtemelen genellikle %50-55 başarı oranı var tek 1 tüp bebek denemesinden bahsedersek .bu tüp bebek denemesini 3 kere yapılırsa %80-85 civarındadır. Çiftlerin çoğuna bu konuda yardımcı olabiliyoruz diyebilirim.

Bu röportajın davamı ve video aşağıdadır;

 

 

Bir önceki yazımız olan Tüp Bebek ve Yapay Rahim başlıklı makalemizde başarısız Tüp bebek denemeleri, Ko-Kültür ve Tüp Bebek hakkında bilgiler verilmektedir.


Lütfen Bu konu ile alakalı Dokturumuza danışmak için Burayı Tıklayın

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

1
Merhaba,
Nasıl Yardımcı Olabiliriz ?
Powered by