Tüp bebekte tedavisinde oluşabilecek sorunlar nelerdir ?

Tüp bebek, doğal yolla bebek sahibi olamayan eşlerde hem anne adayına hem de baba adayına uygulanan bir takım tıbbi müdahaleler ile çocuk sahibi olmaları için uygulanan bir tedavi yöntemidir. Kadının yumurta hücrelerinin çeşitli iğnelere ve hormon takviyeleri ile olgunlaştırıp, Erkekten alınan örneğin laboratuvar ortamında döllenmesi ve döllenen embriyonun anne adayına birkaç gün sonrasında anne adayına transfer edilmesi işlemidir.

Bazen  aşağıdaki durumlarla karşılaşılabilinir..

  • Tedavinin İptali

Başlanılan, yumurtayı uyarma tedavisine beklenen yanıtın alınamaması veya tüp bebek tedavisi yapılması için gerekli sayıda follikül-yumurta gelişmemesi gibi durumlarda, tüp bebek tedavisini iptal etmek gerekir.

  • Sperm Bulunamaması

TESA, TESE, MESA, PESA gibi sperm alınması için erkeklere uygulanan işlemler sonrasında, sperm elde edilememekte ve tedavi iptal edilmek zorunda kalınmaktadır.

  • Yumurtalıkların Aşırı Uyarılması

(OHSS)

  • Döllenme Olmaması

Kadından yumurta ve erkekten sperm alınıp mikroenjeksiyon (ICSI) yapılmasına karşın, bazen bazı yumurtalar döllenmeyebilir.

  • Yumurta Çıkmaması

İleri yaştaki veya genç/yaşlı over-yumurtalık rezervi az olan hastalarda, folliküller tüp bebek tedavisi için gerekli büyüklüğe ulaşsalar da, yumurta toplanması (OPU) işleminde yumurta çıkmayabilmektedir.

 

  • Gebelik Testini Bekleme Döneminde Görülen Kanama

Gebelik testi öncesi kanama olması gebelik olasılığını düşündürmektedir. Ama gelişen gebelik ile birlikte de kanamalar olabileceği bilindiğinden, hasta önerilen zamanda mutlaka gebelik testi  yaptırmalıdır.

Bir önceki yazımız olan blastokist transferi nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

1
Merhaba,
Nasıl Yardımcı Olabiliriz ?
Powered by