Tüp bebekte dondurma – çözme tekniği

Son zamanlarda yapılan çalışmalar doğrultusunda 2 farklı dondurma tekniği vardır; yavaş dondurma tekniği ve hızlı. 5 sene  öncesine kadar yavaş dondurma daha fazla uygulanırken artık günümüzde hızlı dondurma tekniği tercih ediliyor.

Bu teknikle embriyoların tamamının, yani tüm hücrelerinin hiç hasarsız canlılıkları devam ettirmeleri ihtimali daha yüksektir. Bu da doğal olarak başarı oranlarına yansıyor. Önemli olan ise; tüp bebek tedavisi için gelen eşlerden aldığımız izlenim dondurma-çözdürme işlemlerine biraz soğuk bakmalarıdır.

Fakat tüp bebek yönteminin geleceği dondurma çözdürme işlemlerinde. Uluslararası anlamda başarı bir çifte uygulanan birkaç tedavi sonrası elde edilen gebelik oranı olarak ölçülüyor.

Her tüp bebek tedavisinde yeni baştan yumurtalıkları uyarmak yerine bir seferinde  toplanan kaliteli embriyonun saklanarak sonraki tüp bebek uygulamalarında laboratuvarda çözme işlemi ile yapılan transfer hem ekonomik yönden hemde psikolojik yönden daha çok istenen bir durumdur.

Üstelik  dondurma-çözdürme tedavilerinde rahim dokusu diğer duruma göre çok daha doğal bir halinde ve embriyoyu kabul etme mekanizması zarar görmemiş oluyor. Bugün dünyada birçok tüp bebek merkezi  rahimim bu durumunu transfer öncesinde değerlendirip, çiftin gebelik şansını artırabilmek adına, elde edilen tüm embriyoları donduruyor ve bir sonraki ay rahimim doğal haline kavuştuğunda çözdürüp transfer ediyoruz.

Bu uygulamanın geçerliliği ve eşlere faydası artık bilimsel yayınlarla ispat edilmiştir. Kısaca , dondurma-çözdürme teknikleri tüp bebek  merkezlerin başarılarında önemli bir yer tutar.

 

Bir önceki yazımız olan Aşılama cevap vermezse tüp bebek mi ? başlıklı makalemizde aşılama, mikroenjeksiyon ve Tüp Bebek hakkında bilgiler verilmektedir.


Lütfen Bu konu ile alakalı Dokturumuza danışmak için Burayı Tıklayın

Check Also

Kanser hastalarında yumurta dondurma hakkında

Kanser hastalarında yumurta dondurma hakkında Üreme potansiyelinin korunması, kanser hastalığı için tedavi gören veya görecek …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir