Tüp bebekte beşinci gün transferi

tüp bebek ne zamanTüp bebekte beşinci gün transferi ; Blastosist, döllenme sonrası beşinci güne gelmiş embriyona verilen addır.

Tüp bebek tedavisinde genel kabul gören uygulamadır, döllenme işlemi yapıldıktan sonraki üçüncü günde embriyonların anne rahmine yerleştirilmesidir.

Embriyoların blastosist döneminde transferinin bazı önemli avantajları vardır. Mesela bu döneme ulaşabilmiş embriyonların rahime tutunma ihtimali daha fazladır. Çünkü bu embriyonların beşinci güne kadar yaşama kabiliyeti diğerlerine göre daha yüksektir. Bir başka deyişle maratonda önde gidebilen, canlılıkları kanıtlanmış, kromozomları daha normal embriyonlardır.

Normalde blastosist döneme ulaşan iki adet embriyon seçilerek rahime yerleştirilir. Geri kalan embriyolar da hızlı dondurma tekniğiyle dondurularak saklanabilir.

Dondurulan embriyonlar gebelik olmadığında veya hasta ileride tekrar anne olmak istediğinde bu embriyonlar çözülerek verilebilir.

Bir önceki yazımız olan Tüp bebek tedavisinde düşük riski ... başlıklı makalemizde mikroenjeksiyon, Tüp Bebek ve tüp bebek nedir hakkında bilgiler verilmektedir.


Lütfen Bu konu ile alakalı Dokturumuza danışmak için Burayı Tıklayın

Check Also

Kanser hastalarında yumurta dondurma hakkında

Kanser hastalarında yumurta dondurma hakkında Üreme potansiyelinin korunması, kanser hastalığı için tedavi gören veya görecek …