Tüp Bebek ve Yapay Rahim

yapay-rahimTekrar eden tüp bebek tedavisine rağmen gebe olmaz ise  embriyoları yavaş veya kötü gelişim gösteren eşlerde bir umut olmuştur.Kadın adetinin  yirmi birinci günü rahim içerisinden  alınan ufak bir doku örneği laboratuarda ayrıştırılıp hastanın kendi kan serum ile kültür ortamı oluşturularak ve gerekli hücreler çoğaltılarak dondurulur.

Bu işlemin ardından  kadın  tüp bebek tedavisine alınır.Daha sonra  yumurta toplama yapıldığında dondurulmuş olarak saklanan örnekler çözülür.Ardından  Yapay rahim dediğimiz yapay bir rahim içi dokusu oluşturulur.

Döllenme görüldükten sonra oluşan embriyolar tüp bebek transfer işlemine kadar bu doku içinde büyütülür. Bu uygulama sırasında kadının kendi rahim içi  hücreleri kullanılır.Bu  hücreler embriyo gelişimine zarar vermez, gelişiminin devamını sağlar ve büyüme şansını artırır.

 Tüp bebek tedavisi için kullanıma hazır olarak sunulan yapay kültür ortamında proteinler ve büyüme faktörleri oldukça sınırlı bulunur. Bu nedenle tekrarlayan tüp bebek tedavisinde başarısız hastalarda co-kültür hazır satışa sunulan kültür sıvıları için bir alternatif oluşturur.

Co-kültür hazırlanması yoğun bir iş gücü ve teknik altyapı gerektirir  ve bu konuda özel olarak eğitimi olan laboratuvar çalışanları vardır.

Bu yöntem tüp bebek uygulamasındaki tüm hastalara uygulanmaz.

  • 40 yaş üzerinde bayanlarda
  • FSH yüksek hastalarda
  • Daha önce başarısız tüp bebek denemeleri olan hastalarda
  • İlaç tedavilerinde düşük cevaplı hastalarda uygundur.

 

Bir önceki yazımız olan Tüp bebek tedavisi ve yumurta sayısı başlıklı makalemizde ilaçsız tüp bebek, Tüp Bebek ve tüp bebek tedavisi hakkında bilgiler verilmektedir.


Lütfen Bu konu ile alakalı Dokturumuza danışmak için Burayı Tıklayın

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

1
Merhaba,
Nasıl Yardımcı Olabiliriz ?
Powered by