tüp bebek ve sperm morfolojisinin döllenmeye etkisi

Sperm hücresi baş, boyun ve kuyruk bölümlerinden oluşur. Kruger sistemine göre sperm morfolojisi (sperm şekli) bu bölümlere göre değerlendirilir. Sperm hücresinin baş kısmı; akrozom ve nükleus (çekirdek) bölümlerinden oluşur. Değerlendirme yapılırken bu iki etkenin kendi içindeki sınıflandırmasına göre detaylı olarak incelenir. Boyun kısmı; farklı şekilsel durumlarına göre değerlendirilir. Boyun bölgesinde mitokondri bulunur. Mitokondri sperm hücresinin hareket için gerekli enerjiyi sağlayan yapıdır. Kuyruk kısmı; çift kuyruk, kıvrık kuyruk gibi farklı morfolojik durumlarına göre sınıflandırılır. Baş, boyun ve kuyruk bölümlerinden anomaliye sahip olmayan sperme normal denir. Kruger sistemine göre morfolojisi %4’ten büyük olanları Dünya Sağlık Örgütü (WHO) normal olarak kabul etmektedir. Az olanlar ise teratozoosperm olarak adlandırılır. Sperm sayı ve hareketi vitamin vb etkenlerle değiştirilebilirken morfolojisi yani şekli değişmez.

Sperm morfolojisinde baş bölümü daha büyük önem taşır. Çünkü genetik materyali baş bölümünde bulunmaktadır. Mikroenjeksiyon ve tüp bebek  işleminde spermi seçerken bütün şekilsel bozukluklar değerlendirilerek en iyi sperm ile işlem uygulanır. Embriyolog için en önemli etken baş anomalisinin olup olmadığıdır. Başarılı bir döllenme için sperm şekli önemli faktörlerden biridir. Morfolojinin yanı sıra hareketliliğin de büyük önem taşıdığı bilinmektedir. Spermlerin içinden en düzgün hareketlisini bulup bunun morfolojik  yani şekilsel olarak da en iyisini bulmak embriyoloğun işidir.  Seçilen spermin doğrusal ve ileri hızlı, baş, boyun, kuyruk bakımından düzgün morfolojiye sahip olmasına dikkat edilir. Sperm morfolojisi döllenmede en  büyük etkenlerden biri olduğuna dair birçok çalışma bulunmaktadır.  Sperm morfolojisini daha iyi görmek için en son olarak IMSItekniği bulunmuştur.

Tüp Bebek te IMSI;

mikromanipülatöre bağlı özel bir objektiftir. Bu büyütme aparatı ile sperm normalden yaklaşık 6000 kat daha büyük görülür ve özellikle baş bölümünde bulunan anomaliler daha detaylı gözlenir.

 

Bir önceki yazımız olan Tüp bebek aşamaları başlıklı makalemizde Tüp Bebek, tüp bebek aşamaları ve tüp bebek merkezleri hakkında bilgiler verilmektedir.


Lütfen Bu konu ile alakalı Dokturumuza danışmak için Burayı Tıklayın
1
Merhaba,
Nasıl Yardımcı Olabiliriz ?
Powered by