Tüp bebek ve Mikro TESE işlemi

mikro-teseTüp bebek tedavisine başlayacak  çocuk sahibi olamayan çiftlerin bir kısmında  erkek ile ilgili sorunlar görülmektedir.
Sperm hücresi bulunmayan erkeklerde  “Mikro TESE” işlemi.

Erkeklerde kısırlık alanında en önemli gelişme menide sperm yoksa da Mikro TESE ile çocuk sahibi olabilme olasılığıdır.

Bu işlem ile menide hiç sperm hücresi bulunmayan hastaların mikroskopik operasyon ile testislerinden alınan dokudan sperm elde edilebiliyor.

Mikro TESE işlemi anestezi altında yapılan ağrısız bir işlemdir. Mikroskop altında her iki testisin tamamı taranarak sperm görülen bölgelerden doku örneği alınır. Alınan doku örnekleri bir seri işlemden geçirilerek, canlı sperm hücreleri ayrılar. Bu hücreler mikroenjeksiyon işleminde kullanılır. Mikro Tese işlemi testis biyopsisinden farklıdır. Biyopside testisin tek bir bölgesinden örnek alınır. Ancak testisin diğer bölgelerinde sperm üretimi olabilir. Bu nedenle biyopsi sonucu sperm hücresine rastlanmayan hastalarda Mikro TESE ile sperm hücresi elde edilebilir

Mikro TESE işleminin elde edilen sperm hücrelerinin dondurularak saklanır. Tüp bebek merkezlerinde bu işlem yapılmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Tüp bebekte Embriyo dondurma işlemi nedir kimlere uygulanabilir? başlıklı makalemizde Embriyo, embriyo transferi ve Tüp Bebek hakkında bilgiler verilmektedir.


Lütfen Bu konu ile alakalı Dokturumuza danışmak için Burayı Tıklayın

Check Also

Kanser hastalarında yumurta dondurma hakkında

Kanser hastalarında yumurta dondurma hakkında Üreme potansiyelinin korunması, kanser hastalığı için tedavi gören veya görecek …