Tüp bebek ve embriyo dondurma

Dondurulmuş EmbriyoTüp bebek tedavisinde transfer edilen embriyolar dışında kalan hastaya ait çok sayıda kaliteli embriyolar varsa bu embriyolar istenirse  dondurulabilir. Diğer Tüp bebek denemelerinde dondurulmuş embriyolar çözülerek embriyo transfer edilmesi ile kadının tekrar tedavi gereksinimi olmaz. Bundan sonra tüp bebek tedavisi gören hastaya yalnızca rahim içerisini hazırlayıcı ilaçlar verilir.

Böylece hem psikolojik hem de ekonomik olarak tüp bebek tedavisinde avantaj sağlar. Dondurulması uygun görülen  embriyoları dondurma ve çözme işlemlerinde zarar görmemesi için aşamalı olarak kimyasallarla dengelenir.

Dondurulması karar verilen embriyolar dondurulduktan sonra çözülünceye kadar -196  derecede sıvı nitrojen içerisinde saklanır.

İki yöntem embriyo dondurmak için uygulanabilir.

  • Yavaş dondurma yöntemi
  • Hızlı dondurma yöntemi

Yavaş dondurma yöntemi :Embriyoların -196  derece gibi bir sıcaklığa kadar soğutulması sırasında embriyonun sıvı içeriği nedeni ile oluşabilecek buz kristalleri embriyonun bütünlüğüne zarar verebileceğinden, soğutma işlemi yavaş dondurma tekniğinde kademeli olarak koruyucu kimyasallar kullanılarak gerçekleştirilir.

Hızlı dondurma : Hücrelerin direkt olarak sıvı azot içerisine daldırılmasıyla dondurulmaları sağlanmaktadır. Dondurulmuş embriyoların çözülmesinde de yine özel koruyucu kimyasallar kullanılarak tam tersi işlemler uygulanır.

Bir önceki yazımız olan Azosperm nedir ? başlıklı makalemizde azosperm, erkek kısırlığı ve tesa hakkında bilgiler verilmektedir.


Lütfen Bu konu ile alakalı Dokturumuza danışmak için Burayı Tıklayın
1
Merhaba,
Nasıl Yardımcı Olabiliriz ?
Powered by