Tüp bebek ve Çoğul Gebelik (ikiz ,üçüz)

ikizbebek-tupbebekEşler  için uygun olan bebek sayısı her bir gebelik için tek bebektir, ancak aşılama tedavisi ve tüp bebek tedavisi gibi yardımla üreme teknikleri son yıllarda sıkça kullanılmaya başladığından çoğul gebeliklerin sayısında artma gözlenmektedir.Tüp bebek yöntemiyle elde edilen gebeliklerin % 25-30’u çoğul gebeliktir. Bunların çok büyük çoğunluğu ikiz gebeliktir.
Bazen hiç istenmeyen şekilde üçüz yada dördüz gebeliklerle de karşılaşılmaktadır. Bu durumda belli bir haftaya kadar beklemek yararlı olacaktır, çünkü bazen bebeklerden birinin ya da ikisinin yaşamı kendiliğinden sonlanmakta ve herhangi bir müdahaleye gerek kalmamaktadır.  Ancak genellikle üçüz ya da daha fazla olan bebeklerin sayısının azaltılması yöntemine başvurulması gerekmektedir.  Bu yöntemde amaç fazla sayıdaki bebeklerin sayısının ikiz veya tekiz gebeliğe indirgenmesidir. Böylece sayı azaltıldığında kalan bebeklerin yaşama şansının arttırılmasıdır.

Günümüzde embriyoyu 5. gün transfer ederek bir süre daha fazla dışarda tutmak böylece en iyilerinin gelişmesini beklemek sonra da bunları transfer etmek planlanmıştır. Transfer edilen embriyo sayısının azaltılması hedeflenmektedir. “Blastosist” transferi de denilen bu yöntem dünyada ve ülkemizde de kullanılmaktadır. Tüp bebekte Transfer edilen embriyo sayısını daha da düşürerek 1 embriyo transfer edilmesi böylece çoğul gebeliğin en aza indirilmesi önemli bir konudur.

2010 Martta çıkan yeni Tüp Bebek yönetmeliğine göre artık ilk iki tüp bebek denemesinde 35 yaş altındaki bayanlarda sadece tek embriyo transferi yapılabileceği için çoğul gebelik riski son derece azalmış görünmektedir.

Bu konuda Video izlemek için : http://www.uzmantv.com/tup-bebek-yonteminde-neden-daha-sik-cogul-gebelige-rastlanir

 

 

Bir önceki yazımız olan Tüp bebek tedavisinde Embriyo dondurma başlıklı makalemizde Embriyo dondurma, Tüp Bebek ve tüp bebek başarısı hakkında bilgiler verilmektedir.


Lütfen Bu konu ile alakalı Dokturumuza danışmak için Burayı Tıklayın
1
Merhaba,
Nasıl Yardımcı Olabiliriz ?
Powered by