Tüp bebek tutmama sebepleri

Başarısızlığa sebep olan birincil etkenler nelerdir?

Bebeği meydana getirecek embriyonun, genetik yapısında oluşan bozukluklar hamileliğin oluşmasına engel olacak, önemli sebeplerdendir.Yumurta gelişmesi için, anne adayının kullanması gereken ilaç protokollerinin uygun olmaması durumunda tüp bebek tedavisi, başarısızlık ile sonuçlanabilir.Embriyonun oluştuğu kültür ortamının yeterli olmaması
Embriyonun dış zarında meydana gelen kalınlaşma gibi embriyo ya bağlı etkenler, embriyonun rahim zarına tutunmasını engellediği gibi, tüp bebeğin tutmasını da engelleyerek tüp bebek tedavisinin başarısızlık ile sonuçlanmasına neden olur.

Rahim iç duvarını etkileyen yapısal sebepler, tüp bebek tedavisinin başarısızlıkla sonuçlanmasına sebep olabilir.
Rahim içinde yer alan embriyonun, tutunmasını engel olacak miyom, polip gibi oluşumların olması
Daha önceden cerrahi operasyonlar ile geçirilmiş olan küretaj, enfeksiyon gibi rahim içinde yapışıklıklara sebep olacak faktörler, tedavinin başarısını olumsuz şekilde etkileyebilir.
Anne adayında genetik ya da sonradan meydana gelen bozukluklar, yani savunma mekanizması problemlerinin görülmesi durumunda, iyi kalitede bir embriyonun dahi tutunup gelişmesini engelleyerek, tüp bebeğin tutmamasına sebep olabilmektedir.
bebek sahibi olamayan anne ve baba adaylarında en çok görülen problemlerden biri de, endometriozis sorunu olan çikolata kistlerinin olması halinde, tüp bebeğin tutunamama durumuna bir etkendir.
Bebeğin oluşmasına engel olan problemler arasında sayılanlardan biri de, kadınlarda var olan tüplerde, tıkanıklık ve şişmenin olması durumunda, aynı şekilde tüp bebeğin tutunmasını engelleyebilir.

Diğer bir başka beden de, hidrosalpenk olarak adlandırılan, tüplerde daha önceden geçirilmiş olan enfeksiyondan veya daha önceden geçirilmiş karın içi cerrahi operasyonların ardından meydana gelen problem sebebi ile, tüp bebeğin tutmaması durumu görülebilir.

  •  Rahim zarının kalın olması
  • Dış gebelik olması
  • Rahim zarında yapısal bozukluk olması
  • Endometriumun altında bulunan damarlanma da direnç fark edilmesi

Bir önceki yazımız olan Tüp bebekte bebek sahibi olma ihtimalini hesaplıyor başlıklı makalemizde bebek sahibi olma, ivf ve Tüp Bebek hakkında bilgiler verilmektedir.


Lütfen Bu konu ile alakalı Dokturumuza danışmak için Burayı Tıklayın

Check Also

Kanser hastalarında yumurta dondurma hakkında

Kanser hastalarında yumurta dondurma hakkında Üreme potansiyelinin korunması, kanser hastalığı için tedavi gören veya görecek …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir