Tüp Bebek Tedavisi Trasfer Sonrası Hamilelik Belirtileri

tupbebek-tedaviTüp bebek tedavisi Transfer sonrası hamilelik belirtileri ?
Tüp bebek tedavisinde  transferden 12 gün sonra kanda kanda gebelik testi değerine göre hamilelik olup olmadığı anlaşılabilir. Gebelik ile ilgili hormonlar henüz anne kanına geçmediği için kanda hamilelik  testi yapılana kadar herhangi bir belirti olmaz. Gebelik belirtileri en erken hamilelik testi yapıldıktan transfer tarihinden 15-20 gün sonra yapılabilir.

Tüp bebekte hamilelik belirtileri nelerdir?
Doğal yolla oluşan gebeliklerden farkı yoktur.
ilk belirtiler bulantı ve bazen buna eşlik eden kusma, halsizlik, göğüslerde hassasiyet ve dolgunluk,

beta-hCG yani kanda yapılan gebelik testi sonuçları istenilen değerde çıkan hastalarımız gebe olarak kabul edilir ve 2 hafta sonra ilk gebelik ultrasonu için çağırılır.

Transfer  (tüp bebekten) sonra neler yapılmalı?

  • Transferden sonra uzun süreli (bir gece ile 24 saat arası) yatak istirahati de hamilelik oranlarını arrttırmıyor ve hatta bazı çalışmalar başarıyı düşürdüğünü öne sürmektedir.
  • Transferden sonra kısa süreli (1 saatten az) yatak istirahatinin hamilelik başarı oranları üzerinde olumlu bir etkisi yoktur.
  • Transfer sonrasında hastaların, çok stresli bir ortam olmadığı ve üreme sağlığına zarar verebilecek kimyasallara maruz kalınmadığı sürece iş hayatlarına ve normal günlük yaşantılarına geri dönmeleri daha pozitif sonuçlar doğurmaktadır.
  • Günde 30 dakika yürüyüş gibi hafif egzersiz yapmanın tüp bebek tedavisinin başarısı üzerinde olumsuz etkisi olması olası değildir.

Bir önceki yazımız olan İlaçsız - Doğal Tüp Bebek başlıklı makalemizde Gebelik oranları, ilaçsız tüp bebek ve Tüp Bebek hakkında bilgiler verilmektedir.


Lütfen Bu konu ile alakalı Dokturumuza danışmak için Burayı Tıklayın

Check Also

Kanser hastalarında yumurta dondurma hakkında

Kanser hastalarında yumurta dondurma hakkında Üreme potansiyelinin korunması, kanser hastalığı için tedavi gören veya görecek …