Tüp bebek tedavisinin uygulandığı durumlar

  • Kadının tüplerinin tıkalı olması durumunda tüp bebek tedavisi uygulanmaktadır. Tüplerin tıkalı olması kadının doğal yollardan gebe kalmasına engel teşkil etmektedir.
  • Erkeğin sperm kalitesinde bozukluk ya da sperm miktarında yetersizlik olması durumunda erkeğin spermlerinden en kaliteli olanın seçilmesiyle tüp bebek tedavisi uygulanmaktadır. Aynı şekilde erkeğin sperm hareketliliğinde veya sperm şeklinde bir bozukluk varsa da tüp bebek tedavisi uygulanmaktadır. Geliştirilen tüp bebek teknikleri ile erkeğin spermlerinden en kaliteli olan spermlerin seçilme imkanı elde edilmiştir. Tüp bebek tedavisi ile erkek kısırlığının büyük oranda da önüne geçilmiştir.
  • Kadının yumurtalıklarında meydana gelen enfeksiyon durumlarında (çikolata kistleri, yumurtalık kistleri) tüp bebek tedavisi yardımcı üreme yöntemi olarak uygulanmaktadır. Ayrıca polikistik over sendromu olan kadınlara da tüp bebek tedavisi uygulanmaktadır.
  • Sebebi açıklanamayan kısırlık durumlarında çiftlere tüp bebek tedavisi uygulanmaktadır
  • Erkeğin menisinde hiç sperm mevcut değilse, tüp bebek tedavisine başlanabilir. Tüp bebek tedavisinde erkeğin testislerinden cerrahi işlemler ile sperm elde edilebilmektedir.
  • Kadının rahminin içinde lezyonlar bulunuyorsa tüp bebek tedavisi uygulanır. Bazı durumlarda cerrahi işlemlerle yapışıklıklar açılabilir. Böylelikle tüpler ve yumurtalıklar tekrar eski işlevlerini yerine getirebilirler. Ancak yumurtalık ve tüpler cerrahi müdahaleye rağmen işlevlerini yerine getiremiyor ve istenilen gebelik sağlanmıyorsa tüp bebek tedavisi uygulanır.
  • Yumurtlama ile ilgili problem yaşayan kadına uygulanan ilaç tedavisi sonucunda gebelik elde edilemediyse tüp bebek tedavisine geçilmektedir.

 

Bir önceki yazımız olan Tüp Bebek Tedavisinde Devlet Desteği 2017 başlıklı makalemizde 2017, İkinci Evlilikler İçin de Devlet Desteği Alınabilir ve SGK Tüp Bebek Tedavisi hakkında bilgiler verilmektedir.


Lütfen Bu konu ile alakalı Dokturumuza danışmak için Burayı Tıklayın

Check Also

Kanser hastalarında yumurta dondurma hakkında

Kanser hastalarında yumurta dondurma hakkında Üreme potansiyelinin korunması, kanser hastalığı için tedavi gören veya görecek …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir