Tüp Bebek Tedavisinin Aşamaları

pgd_1Tüp bebek tedavisinde uygulanan yöntem  anne adayından alınan  yumurtayla baba adayından alınan sperminin laboratuvarda bir araya getirilmesi ve bunun sonucunda embriyonun oluşması ile gerçekleşmektedir. Genellikle erkeğin kısır olduğu durumlarda ya da kadınlarda bulunan cinsel işlev bozukluklarında tüp bebek tedavisinin uygulandığı bilinmektedir.

Tüp bebek 4 aşamadan oluşmaktadır;

Tüp bebek tedavisinin 1. aşaması yumurtaların geliştirilmesidir.

Normal siklusta her ay bir tane yumurta gelişir tüp bebek tedavisinde başarı şansını artırmak için daha fazla sayıda yumurtaya ihtiyaç vardır.

Vücudumuzda üretilen hormonlara benzer ilaçlar kullanılarak çok sayıda yumurta geliştirilir. Yumurtalar yeterli büyüklüğe ulaştığında (17-19 mm) yumurtaların çatlaması ve olgunlaşması için çatlatma iğnesi yapılır. Çatlatma iğnesi yapıldıktan 34-36 saat sonra ise yumurta toplama işlemi yapılır.

Tüp bebek tedavisinde 2. aşama yumurtaların toplanmasıdır.

Genel anestezi veya lokal anestezi altında yumurta toplamak için özel olarak geliştirilmiş iğnelerle ultrason eşliğinde yumurtalar toplanır.

Tüp bebek tedavisinin ilk yıllarında laparaskopi ile yapılan ve zor bir işlemken şimdi hem çok kolay hem de riski çok az bir işlem haline gelmiştir. Yumurta toplanması sonrası hastanede yatmaya gerek olmayıp günü birlik uygulamadır. İşlem sonrası iki üç saat sonra hasta eve gidebilir.

Tüp bebek tedavisinde 3. aşama yumurta ve spermin birleştirilmesidir.

Klasik tüp bebek yönteminde yumurta ve spermler aynı alana konularak spermler arasından birinin yumurtayı döllemesi beklenirdi.

2. yöntem ise icsi yöntemi olup tüp bebekte en çok kullanılan  yöntemlerden biridir. Bir sperm alınır ve yumurtanın içine direkt yerleştirilir. Böylece çok az sayıda sperm bile olsa hastaların gebe kalma şansı olur. TESE  sonucu sadece 3 tane sperm bulunan ve şu an çocuk sahibi olan hastamız var.

Tüp bebekde 4. aşama oluşan bebeklerin (embriyo) transfer edilmesi;

Özel sıcaklık ve özel ortamlarda büyümesi için beklenen embriyolar 2-5 gün sonra anne rahmine yerleştirilir. Eğer elimizde yeterli sayıda embriyo (bebek ) varsa transfer işlemi aralarından en iyi embriyoyu seçmek (blastosist transferi) için 5. güne uzatılır.

Tüp bebekte transfer işlemi ağrısız ve çok kolay bir işlemdir. Çok kolay olmasına rağmen tedavinin en son ve en önemli aşamasıdır. Laboratuvarda embriyolar kateter içine yerleştirilir ve o kateter anne rahmine yerleştirildikten sonra embriyo ultrason eşliğinde rahme bırakılır, sonra da kateter çekilir. Transfer sonrası çok uzun süre istirahat gerekli değildir ertesi gün günlük yaşama dönülebilir.Tüp bebekte transfer sonrası bebeğin rahim içine yerleşmesini desteklemek amacı ile progesteron içeren ilaçlar kullanılır. Transfer sonrası 10. günde yapılacak kanda bhcg testi ile de gebelik oluşup oluşmadığına bakılır. 3 hafta sonra ise ultrason ile gebelik kontrol edilir.

Bir önceki yazımız olan Tüp bebek tedavisi ve rahim iç zarı hasarlanması başlıklı makalemizde embriyo transferi, embriyoların tutunması ve Tüp Bebek hakkında bilgiler verilmektedir.


Lütfen Bu konu ile alakalı Dokturumuza danışmak için Burayı Tıklayın

Check Also

Kanser hastalarında yumurta dondurma hakkında

Kanser hastalarında yumurta dondurma hakkında Üreme potansiyelinin korunması, kanser hastalığı için tedavi gören veya görecek …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir