Tüp Bebek Tedavisinin Aşamaları Nelerdir ?

Tüp bebek tedavisi danışmanlık

Tüp bebek tedavisinin birinci aşaması olan danışmanlık aşamasında, esas olan çiftin bilgilendirilmesi ve sürecin daha bilinçli geçmesine katkı sağlanmasıdır. Bu aşamada hem tüp bebek uzmanları hem de varsa kurumun psikolojik danışmanı anne ve baba adaylarına tüm süreci anlatır, daha kolay atlatabilmeleri için destek olur. Ardından çift tam olarak kendini hazır hissettiğinde ayrıntılı olarak bir tıbbi değerlendirme yapılır. Bu süreçte çiftin yaşları, daha önceden bebek sahibi olup olmadıkları, kısırlık tedavisi görüp görmedikleri öğrenilir ve ona göre bir yol izlenmeye çalışılır. Özellikle de çiftin belli bir hastalığının olması, sürekli kullanılması gereken bir ilacın varlığı, anne adayının düşük yapıp yapmadığı, üreme yollarından geçirilen her hangi bir operasyon gibi bilgiler tedavinin seyrini ve başarısını etkileyecek öneme sahiptir. Ayrıca bu gebe kalma serüveni içinde yapılan tüm tahlillerin sonuçları ve çektirilen filmler tedavi sürecinin planlanmasında önem arz eder. Tüm bu bilgiler ışığında engel bir durum olmadığı görülürse tedaviye başlamak için uygun bir zaman belirlenir ve yumurta geliştirme aşaması için tarih kararlaştırılır. İşte bu danışmanlık aşaması çiftin ihtiyacına göre değişmekle birlikte genellikle 1-2 gün sürer.

Yumurta geliştirme

Yumurta ve sperm kalitesi tüp bebek tedavisinde başarıyı belirleyen en önemli etkenlerdir. Baba adayı eğer çok önemli bir rahatsızlık geçirmediyse, genellikle sperm elde etmekte zorluk yaşanmıyor. Ancak anne adayının yaşı, yaşadıkları, fiziksel, psikolojik, zihinsel pek çok özelliği yumurtanın kalitesini, sayısını önemli ölçüde etkiliyor. Bu bakımdan eğer bir kısırlık durumu varsa kadının yumurtalarının olabilecek en iyi şekilde geliştirilmesi gerekiyor.

Bu amaçla da yumurtalıklar uyarılacak ve yumurtalar geliştirilecektir. Mümkün olan en fazla sayıda ve en elverişli ebatlara yetişmiş yumurtalara sahip olmak tüp bebek tedavisindeki başarıyı önemli ölçüde etkiliyor. Zira elde edilen yumurta sayısı ne kadar fazla olursa, bu yumurtalar içinden en iyisini seçebilmek, çok daha kalitelisinin bulabilmek çok daha kolay olacaktır. Çok sayıda kaliteli yumurta demek, çok sayıda kaliteli embriyo demek, bu da gebelik şansının yükselmesi demektir. İşte bunun için yumurta geliştirici iğneler uygulanıyor. Bu yumurta geliştirme süreci ortalama 15 gün kadar sürmektedir. Bu süre boyunca erkeğin değil, ancak kadının her aşamaya katılması şarttır. Zira erkeğin sadece danışmanlık ve sperm alma aşamalarına katılması yeterli olacaktır.

Yumurta toplama

Yumurta geliştirme aşamasında iğnelerle gelişen yumurtaların artık toplanması gerekiyordur. Uygun olan dönemde anne adayı kliniğe çağrılır ve yumurtalar özel yöntemlerle toplanır. Yumurta toplama işlemi ortalama yarım saat kadar bir zaman almaktadır. Ardından laboratuvar ortamında yıkanır, ayıklanır, bazı tıbbi işlemlerden geçirilir ve en kaliteli olanlar döllenme için saklanır. Aynı gün baba adayının da sperm vermesi gerekiyordur. Eğer doğal boşalma yoluyla elde edilen meninin içerisinde canlı sperme ya da hiç sperme rastlanmazsa mikro TESE yöntemi uygulanarak erkekten cerrahi yollarla sperm alınır.

Döllenme

Sonrasında döllenmeye uygun olan sperm ve yumurtalar aynı ortam içine bırakılır ve spermlerin yumurtayı döllemesi beklenir. Döllenmeyi gerçekleştirebilen yumurtalar inkübatör içine alınır. Döllenerek oluşan embriyoların 2 gün dayanabilenler arasından seçim yapılacaktır. Bu süreç de yaklaşık olarak 2 gün sürer.

Embriyo transferi

Tüm süreçleri başarılı bir şekilde geçiren sağlıklı embriyolar, artık anne adayının rahmine transfer edilecektir. Kadının yaşı, başka bebeğinin olup olmadığı ya da çoğul gebelikler gibi durumlar değerlendirilerek kaç tane embriyonun transfer edileceğine karar verilir. Bu işlem yaklaşık 10 dakika kadar sürer ve kadın ağrı ya da acı hissetmez. Bundan sonraki dönemde aslında tüm süreç doğal yolla elde edilen gebeliklerdeki gibidir. Embriyo transferinin ardından geçen 12. günde kanda gebelik testi yapılır ve tedavinin başarılı olup olmadığı belli olur.

Bir önceki yazımız olan Tüp Bebek Tedavisinden Önce Rahim Filmi başlıklı makalemizde rahim filmi ve Tüp Bebek hakkında bilgiler verilmektedir.


Lütfen Bu konu ile alakalı Dokturumuza danışmak için Burayı Tıklayın

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

1
Merhaba,
Nasıl Yardımcı Olabiliriz ?
Powered by