Tüp bebek tedavisinden önce

trc-tup-babyEşlerde Tüp bebek tedavisi öncesinde veya karar vermeden önce daha basit yöntemler ile hamile olunabilir mi diye tedavi olunmalıdır. Erkeğe bağlı problem yoksa yumurtlama fonksiyonları normal olan genç çiftlerde yumurtlamayı artırıcı yöntemler veya aşılama tedavisi ile daha basit daha hesaplı bir şekilde sonuç alınabilir.

Bu yöntem yumurtlamayı artırıcı tedavi normalde bir tane gelişen yumurta sayısını daha çok olmasını sağlamaktır. Bunun için hap, iğne benzeri ilaçlar kullanılır ve daha fazla sayıda yumurtanın  büyümesi sağlanır.
Böylece doktorunuzun çizelge oluşturarak  bir zamanda da eşinizle beraber olarak doğal yollardan hamile kalma şansı fazladır. Aşılama tedavisi dediğimiz yöntem  ise eşten alınan spermler laboratuvar koşullarında daha yoğun ve daha hareketli hale getirilerek kadının rahminin içine enjekde edilir. Burada hem zamanlama hem de rahmin içerisine daha fazla sayıda sperm bırakıldığı için gebelik şansı artmaktadır. Aynı zamanda yumurtlamayı artırıcı tedavi de uygulandığı için aşılama başarı şansı daha fazlada artmaktadır.

Bu yöntem Tüp bebek tedavisine göre daha zahmetsiz ve basit tedaviler olduğu için öncelik tanımak gerekir. Sayılara yani başarı oranlarına gelecek olursak yumurtlama tedavisinde her bir seferinde % 6 iken aşılama  yöntemi bu oran%15’dir. Bu oranlara bakarak biraz umutsuzluğa kapılabilir ancak basit yöntemler olduğu için ve her koşulda rahatlıkla uygulanabildiğini düşündüğümüzde tedavi algoritmasında ilk planda olmaları gerekir. Yukarıdaki bahsettiğim yöntemlerde başarının en önemli kuralı sabırlı olmaktır. ilk olarak bazı hastalarda tüp bebek tedavisine gerek kalmadan çok fazla eşin bu yöntemlerle çocuk sahibi olmuşlardır.

Bir önceki yazımız olan Kök Hücre ve Tüp Bebek başlıklı makalemizde Azospermi, Endometrium ve Erken menopoz hakkında bilgiler verilmektedir.


Lütfen Bu konu ile alakalı Dokturumuza danışmak için Burayı Tıklayın

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

1
Merhaba,
Nasıl Yardımcı Olabiliriz ?
Powered by