Tüp Bebek Tedavisinden Önce Rahim Filmi

Rahim filmi çekilme sebebi ?

Rahim filmi, kısırlık tanısında kullanılan rutin uygulamalardan birisidir. Zira kadından kaynaklı kısırlık vakalarında rahim kusurları, anomalileri, kanallarla ilgili sorunlar çok etkindir. Rahim filmi tüm rahim içinin ve kanalların gözlenmesine olanak sağlamaktadır. Bununla birlikte kadının rahim ağzına ya da rahmine uygulanan kürtaj gibi bir müdahaleden sonra kadının adet kanamalarında bir anormallik ya da kesilme yaşanırsa bunun sebebi de rahim filmiyle anlaşılabilir. Örneğin rahim ağzı kanalındaki bir tıkanıklık, rahim içinde oluşan bir yapışıklık, rahimdeki doğumsal kusurlar rahim filmiyle anlaşılır. Tekrarlayan düşük hikayesi olan bir kadına, yumurtlama sorunu olmadığı halde gebe kalamayan bir kadına rahim filmi çekilmesi gerekir.

Rahim filmi ne zaman çekilir?

Rahim filmi çekilmesinin gerektiği durumlarda öncelikle kadına kapsamlı bir jinekolojik muayene yapılır. Zira bu sayede rahimde ve çevresinde her hangi bir iltihaplanma, enfeksiyon varsa belirlenmiş olur. Böyle durumlarda enfeksiyon ve iltihap tedavi edildikten sonra rahim filmi çekilmesi uygun görülür. Aksi halde rahim filmi, istenen ölçüde başarılı sonuçlar vermeyebilir. Jinekolojik muayenesi normal sonuçlanan kadın, adet kanaması bittikten sonraki birkaç gün içinde rahim filmi için çağrılır. Bu sayede adet kanamasının rahim içinden tüplere veya karın içine dolmasına engel olunabilir. Ayrıca adet olan kadının gebe olmadığı da anlaşılır ve olası bir gebelik durumunda embriyoya zarar verilmemiş olur.

 

Bir önceki yazımız olan Embriyo Transferi Süreci başlıklı makalemizde embriyo transferi, Embriyo transferi nasıl ve Embriyo transferi ne zaman hakkında bilgiler verilmektedir.


Lütfen Bu konu ile alakalı Dokturumuza danışmak için Burayı Tıklayın

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

1
Merhaba,
Nasıl Yardımcı Olabiliriz ?
Powered by