Tüp bebek tedavisindeki zorluklar

Tüp bebek tedavisine karar veren çiftin en büyük şikayeti, çevreden gelen uyarılar. Kulaktan dolma sözlerle verilen tavsiyeler, aslında kadın ve erkeğin psikolojisini bozuyor.

Tedavinin ana basamakları neler?

Önce doğal yolla çocuk sahibi olmanın önündeki engellerin araştırıldığı değerlendirme ve teşhis dönemi var. Daha sonra yumurtaların ilaçlarla büyütüldüğü ve takip edildiği yumurta takibi dönemi gelir. Yumurtalar, belirli bir olgunluğa geldiğinde toplanır. Buna yumurta toplama ya da OPU (ovum pick-up) denir. Yumurta toplama gününde erkekten sperm alınır. Laboratuvarda embriyolog, yumurta ve spermin döllenmesini sağlar. Yumurtanın toplanmasından 2-3 gün sonra embriyolar, anneye transfer edilir. Bu işlemden 11 gün sonra, kan   testiyle gebelik oluşup oluşmadığı  belirlenir.
Bekleme süreci sıkıntılı
Yumurta toplamayla embriyo transferi arasında yaklaşık üç gün olur. Bu süreçte hastalar, tüp bebek merkezini arayarak, yumurtanın döllenip döllenmediği ya da son durumda kaçının döllendiği bilgisini alır. Her şeyin yolunda gittiğini öğrenene kadarki süreç, biraz gerilimli geçebilir. Aslında işlem, oldukça basit. 5-10 dakika içinde tamamlanır. Acı vermediği için anesteziye gerek yok. Esas psikolojik süreç, bu işlem sona erdikten sonra başlıyor diyebiliriz. Çünkü gebeliğin gerçekleşip gerçekleşmediği ancak  11 gün sonra yapılan kan testiyle  belli olur.
Çok kısaca tedavideki  aşamaların yarattığı sıkıntılardan  bahsedebilir misiniz?
Yumurta takibi aşamasındaki endişeler şöyle: “Yumurtalarım ilaca cevap verecek mi?”, “Yeterli sayıda ve sağlıklı yumurtam olacak mı?”
Eğer kadın çalışıyorsa, “İşten izin almam sorun yaratacak mı?” 
Bazı kadınlar bu süreçte ilaçların yan etkilerinden (kilo alma ya da şişme, sinirlilik hali) yakınır.
Yumurta toplama işleminin sıkıntılarına baktığımız zaman, daha çok anestezi kaygısıyla karşılaştığımı söyleyebilirim. Çünkü bu işlem, genel anestezi altında yapılır. Süresi, yumurta sayısına göre değişkenlik gösterse de ortalama   20-30 dakikayı bulur.

Bir önceki yazımız olan Tüp bebek aşamaları başlıklı makalemizde Tüp Bebek, tüp bebek aşamaları ve tüp bebek merkezleri hakkında bilgiler verilmektedir.


Lütfen Bu konu ile alakalı Dokturumuza danışmak için Burayı Tıklayın
1
Merhaba,
Nasıl Yardımcı Olabiliriz ?
Powered by