Tüp bebek tedavisindeki başarısızlıkları engellemek için ?

tüp bebek
tüp bebek

Tüp bebek tedavisindeki başarısızlıkları engellemek için  aşağıdaki yöntemleri dikkatle okuyunuz:

1-  Yardımcı yuvalanma yöntemi nedir?

Bu tekniğe başvuran eşlerin yarısından fazlası embriyo gelişmesine rağmen gebelik olmamaktadır. Döllenme olmasına rağmen gebelik oluşmamasının kaynağı muhtemelen embriyonun rahime yerleşme safhasındadır.

Embriyonun rahim içine yerleştirilmesini takiben değişik olaylar oluşmaktadır olarak embriyo bölünmeye ve büyümeye devam etmekte belli bir boya erişince kendisini çevreleyen zarı yırtarak endometrium olarak adlandırılan rahim içindeki dokunun derinliklerine yerleşerek büyümesine burada devam etmektedir.

 

2. Co-kültür

Tedaviye başlamadan önceki ay yumurtlamadan sonra rahim içinden alınan bir parça yapay olarak laboratuar ortamında hücre kültürü yapılarak geliştirilir. Embriyolar bu tabakanın üzerine konarak büyümeleri izlenir.

3. Embriyo yapıştırma

İleri yaş bayanlarda ve tekrarlayan tüp bebekbaşarısızlığı olan eşlerde embriyo yapıştırma adı verilen yapıştırıcının kullanılması ile gebelik oranlarında artma olduğunu gösteren çalışmalar vardır.

4. Blastokist aşaması nedir?

Son zamanlarda geliştirilmiş sistemleri kullanılarak embriyo canlılığı laboratuar ortamında daha da uzatılmış ve buna bağlı olarak günümüzde tüp bebek merkezlerinde, daha yüksek gebelik oranlarının elde edildiği 5. gün transferleri yaygınlaşmaya başlamıştır. Buna blastokist transferi adı verilir,

5. Preimplantasyon genetik tanı

Preimpantasyon Genetik Tanı, genetik hastalıklar olan eşlerin ya da uygulanan tedavilere cevap vermemiş ailelerin tüp bebek yöntemi kullanılarak sağlıklı bebeğe kavuşmalarını sağlayan yeni bir genetik tanı yöntemidir. Bu teknikte çiftlerden elde edilen embriyolar tek tek incelenerek genetik olarak sağlıklı olan embriyolar anormal embriyolardan ayrılır.

6. Embriyo dondurma
Tüp bebek tedavisinde çoğul gebelik riskini en aza indirmek için akla gelen ilk soru elde edilen fazla embriyoların nasıl değerlendirileceğidir. Bu şekilde elde edilen fazla embriyoların dondurulması hastaya hem ekonomik, hem de psikolojik bir avantaj sağlamaktadır.

7. Tüplerin çıkartılması

Tüplerin tıkalı olduğu bazı durumlarda içerisinde sıvı birikmekte bu durum tüp bebek başarısını 0 seviyesinde azaltmaktadır.

8. Mikrodiseksiyon TESE
Doku mikroskop ile incelenerek geniş görülen kısımlardan örnekler alınır. Kesilen bölümler dikilerek işleme son verilir.

Bir önceki yazımız olan blastokist transferi nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Check Also

Kanser hastalarında yumurta dondurma hakkında

Kanser hastalarında yumurta dondurma hakkında Üreme potansiyelinin korunması, kanser hastalığı için tedavi gören veya görecek …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir