Tüp bebek tedavisinde yumurtaların kalitesi

Tüp bebeğe başlayan bayanlarda yumurtanın kalitesi gebeliğin elde edilmesi açısından önemlidir.Tüp bebek öncesi kadınlarda yumurta kalitesi değerlendirilir. Yumurtanın kaliteli döllenme yeteneğini etkileyen bir neden olmaktadır. Ama bunu tam olarak belirleyecek bir yol yoktur. Embriyoların rahme tutunma olasılığının bayanın yaşı ve hormon seviyeleriyle ilgili olduğu belirlenmiştir. Bayanlarda yumurta kalitesi aydan aya bile farklılık vardır.
Yaşamsal olaylarda yumurtalıklara etki eden olumsuzlukların gelişmesi,genetik faktörler,zararlı olabilecek bazı ilaçların kullanılması,yapılan cerrahi operasyonlar,yumurtaların kalitesi üzerinde değişken etkiler yapabilir.
 Yumurta rezervinde az olmasında en etkili sebep bayanın yaşıdır.Bayanlarda yumurta rezervi ve kalitesi tüp bebek tedavisinde gebe kalma olasılığına etki eder.
Kadınlarda doğumla birlikte belli bir yumurta rezervi olur. Bu rezerv 35 yaşla birlikte azalmakta, kadının 40 yaşında olmasıyla birlikte bu azalma daha fazla hızlanmaktadır. Yumurta sayısı azalan bir kadının doğal yöntemlerle bile gebe kalma olasılığında azalma meydana gelir.
Tüp bebek başarısı arttırılması için, eşlerin alkol ve sigara gibi bedenlerine etki yapacak alışkanlıklardan uzak durması, doktorunun önermediği ilaçları kullanmaması, düzenli olarak beslenmesine dikkat etmesi ve tedaviden önce fazla kilolarından kurtulmaları gerekir.
 Tüp bebek tedavisinin sonunda gebeliğin olması için, embriyonun rahimde sağlıklı olarak gelişmesi ve embriyonun yerleşeceği rahim iç tabakasının uygun olması gerekir.
Bunları en uygun şartlarla bir araya getirebilmek için personeli ve tıbbi donanımıyla yeterli olacak bir tüp bebek merkezinin tercih edilmesi gerekir. Tüp bebek merkezinde başarılı bir uygulama yapılması için  Tüp bebek  aşamaları adım adım takip edilerek, gebeliği engelleyecek, gebelik şansını azaltacak unsurların düzeltilmeye çalışılması gerekir. Çiftlerin bu tedaviye inanarak başlaması, tüp bebek başarısını arttıracak unsurlar arasındadır.

Bir önceki yazımız olan Tüp Bebek tedavisi sayesinde çocuk sahibi olma oranı başlıklı makalemizde başarısız tüp bebek, kısırlık ve Tüp Bebek hakkında bilgiler verilmektedir.


Lütfen Bu konu ile alakalı Dokturumuza danışmak için Burayı Tıklayın

Check Also

Kanser hastalarında yumurta dondurma hakkında

Kanser hastalarında yumurta dondurma hakkında Üreme potansiyelinin korunması, kanser hastalığı için tedavi gören veya görecek …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir