Tüp bebek tedavisinde yumurtaların kalitesi arttırmak

yumurtalik-kalitesiTüp bebek tedavisine başlayan kadınlarda yumurtanın kalitesiyle gebeliğin elde edilmesi arasında bağ vardır.

Tüp bebek tedavisinden önce yumurta kalitesi de değerlendirmeye alınır. Yumurtanın kaliteli olması hem görüntüsünü, hem de döllenme yeteneğini etkileyen bir sebeptir. Fakat bunu tam olarak belirleyecek bir yol yoktur. Araştırmalarla embriyoların rahme tutunma olasılığının kadının yaşı ve hormon seviyeleriyle ilgili olduğu belirlenmiştir. Kadınlarda yumurta kalitesi aydan aya bile farklılık gösterir.

  • Yaşamsal olaylarda yumurtalıklara etki eden olumsuzlukların gelişmesi,
  • genetik faktörler,
  • zararlı olabilecek bazı ilaçların kullanılması,
  • yapılan cerrahi operasyonlar
  • yumurtaların kalitesi üzerinde değişken etkiler yapabilir.

Kadınların yumurtalıklarında bulunan yumurta rezervi ve kalitesi tüp bebek tedavisinde gebe kalma olasılığına etki eder. Yumurta rezervinde azalma olmasında en etkili faktörün kadının yaşıdır.

Kadınlarda doğumla birlikte belli bir yumurta rezervi olur. Bu rezerv 35 yaşla birlikte azalmakta, kadının 40 yaşında olmasıyla birlikte bu azalma daha fazla hızlanmaktadır. Yumurta sayısı azalan bir kadının doğal yöntemlerle bile gebe kalma olasılığında azalma meydana gelir.

Bu arada kadında gebelik oluşsa bile, yumurta kalitesinin az olmasından dolayı gebelikte düşük riski de artmaktadır. Tüp bebek tedavisinin sonunda gebeliğin olması için, embriyonun rahimde sağlıklı olarak gelişmesi ve embriyonun yerleşeceği rahim iç tabakasının uygun olması gerekir. Bunları en uygun şartlarla bir araya getirebilmek için personeli ve tıbbi donanımıyla yeterli olacak bir tüp bebek merkezinin tercih edilmesi gerekir. Tüp bebek merkezinde başarılı bir uygulama yapılması için, doktorun hastayla yakın ilişkide olması, personeliyle birlikte tedavi aşamalarında yeterli deneyime sahip olması gerekmektedir. Tüp bebek  aşaması adım adım takip edilerek, gebeliği engelleyecek, gebelik şansını azaltacak unsurların düzeltilmeye çalışılması gerekir. Çiftlerin bu tedaviye inanarak başlaması, tüp bebek başarısını arttıracak unsurlar arasındadır.

Tüp bebek tedavisinde şansının arttırılması için, çiftlerin alkol ve sigara gibi bedenlerine etki yapacak alışkanlıklardan uzak durması, doktorunun önermediği ilaçları kullanmaması, düzenli olarak beslenmesine dikkat etmesi ve tedaviden önce fazla kilolarından kurtulmaları gerekir.

Bir önceki yazımız olan Tüp bebek tedavisi başlıklı makalemizde Hamilelik testi, mikroenjeksiyon ve Tüp Bebek hakkında bilgiler verilmektedir.


Lütfen Bu konu ile alakalı Dokturumuza danışmak için Burayı Tıklayın

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Subscribe!