Tüp bebek tedavisinde yumurta neden erken çatlar?

Yumurtalık kapasitesi düşük olan kadınlarda zaman zaman yumurtalar 17-18 mm boyutlara ulaşmadan erken çatlayabilir ya da çatlatma iğnesi verildikten sonra henüz toplamadan çatlayabilir. Bu yumurtalar genellikle kalite açısından zayıf olabilir. Kadının yaptığı bir hareket erken çatlamaya sebep olmaz. Ancak folikül 13 mm ulaştıktan sonra cinsel ilişki yasaklanmalıdır.

Yumurta çatlaması nedir?

Yumurta çatlaması, kadında yumurtanın yumurtalıktan dışarıya salınması anlamına gelir.

Yumurta çatlaması olarak ifade edilen durumda, aslında çatlayan veya yırtılan yumurtanın kendisi değildir (yumurta hücresi değildir), yumurtanın çevresini saran foliküldür. Yumurta hücresi, yumurtalık içerisinde folikül olarak ifade edilen keseciklerin içerisinde bulunur. Yumurta hücresini çevreleyen bu folikül, belli bir olgunluğa geldiği zaman, (genellikle 18-20 mm) yırtılmaya (çatlamaya) başlar ve içerisinde bulunan yumurta hücresi yumurtalıktan dışarıya doğru salınmış olur. Bu yumurta hücresi, tüp aracılığı ile yakalanır ve sperm ile buluşması halinde de hamilelik (döllenme) meydana gelir.

Yumurtanın yumurtalıktan atılmasının ardından, yani yumurtlama gerçekleştikten sonra, çatlama gibi bir duruma maruz kalmaz. Çatlama olayı zaten yumurtlama olayının kendisidir.

Yumurtalık çatlaması nedir?

Yumurtalık yani tıbbi ifadesi ile over olarak tabir edilen organ, kadında yumurta hücrelerini bulunduran organdır. Çatlayan yumurtalık organının kendisi değildir, yumurta hücrelerini barındıran folikül isimli keseciklerdir.

 

Bir önceki yazımız olan Endometriozis nedir ? başlıklı makalemizde Endometriozis, Endometrium ve Laparoskopik endometriosis hakkında bilgiler verilmektedir.


Lütfen Bu konu ile alakalı Dokturumuza danışmak için Burayı Tıklayın

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

1
Merhaba,
Nasıl Yardımcı Olabiliriz ?
Powered by