Tüp bebek tedavisinde transferden sonra dikkat edilecek noktalar

tüp bebek transferi sonrasıTüp bebek tedavisinde transfer sonrası artan iyi kalitedeki embriyolar dondurulup saklanabilir. Bu embriyolar ileride çözünüp, gebelik sağlamak için kullanılabilir.

Dondurulmuş embriyolar kullanıldığında, kadının yumurta gelişimi için ilaç tedavisi almasına ve yumurta toplama işlemine girmesine gerek kalmaz. Başarılı bir embriyo dondurma programı, tüp bebek tedavisi başarı şansı artıran önemli bir uygulamadır.

Transfer sonrası dikkat edilecek bilgiler;

  • Başka Şehirden gelen eşler, 1 günlük dinlenmesinden sonra evlerine dönebilirler.
  • 1 – 2 gün süreyle adet ağrısına benzer bel ve kasık ağrısı, az miktarda vaginal kanama olabilir, merak etmeyiniz.
  • Özellikle 15 ve üzeri yumurta alınan kadınların, nefes almada zorluk, karında aşırı şişkinlik, bulantı, kusma gibi yakınmaları olursa mutlaka merkezi bilgilendiriniz , ihmal etmeyiniz.
  • Verilen reçeteyi eksiksiz kullanınız.
  • En fazla 1 saat yatakta dinlenmesinden sonra  hastaneden çıkabilirsiniz. Daha uzun süreli yatak istirahati gebelik şansını arttırmaz.
  • Günlük yaşantınıza düşük bir tempoyla devam edebilirsiniz. Gebelik testi sonucunu alıncaya kadar ağır spor, ağır yük kaldırma  yapmayınız. Bu süre içinde devamlı dinlenmenizin bir faydası yoktur . Yemek, bulaşık gibi hafif işlerinizi yapabilir, duş alabilirsiniz. Araba ve uçak gibi taşıtlarda yolculuk edebilirsiniz..
  • Gebelik testi yapılıncaya kadar ilişkiye girmeyiniz.
  • Vaginal kanamanız başlasa dahi, günü geldiğinde gebelik testinizi yaptırınız. Vaginal kanama ,herzaman gebe kalamadığınız anlamına gelmez, düşük tehlikesi ya da dış gebelik ihtimali de olabilir.

Bir önceki yazımız olan Tüp Bebek Tedavisi sonucu gebe kalmadım. Şimdi ne olacak ? başlıklı makalemizde Tüp Bebek, tüp bebek başarı oranları ve tüp bebek denemesi hakkında bilgiler verilmektedir.


Lütfen Bu konu ile alakalı Dokturumuza danışmak için Burayı Tıklayın
1
Merhaba,
Nasıl Yardımcı Olabiliriz ?
Powered by