Tüp bebek tedavisinde stres altında ne yapmamalı..

Tüp bebek tedavisi sürecinde , çevresi veya tüp bebek merkezi tarafından ‘Sıcak banyo yapmayın!’, ‘Kafeini mutlaka kesin, çay, kahve içmeyin!’, ‘Gecede en az 8 saat uyuyun!’, ‘İlaçlarınızı birkaç dakika bile geciktirmeyin!’, ‘Sağlıklı beslenin!’ tarzı uyarılar alan hastalar yaptıkları ufak bir hatanın bile tedavinin sonucunu etkileyebileceği inancına kapılıyorlar.

Bu durum büyük bir korkuya ve suçluluk duygusuna neden oluyor. Fakat bu son derece gereksiz çünkü bunlardan herhangi birinin tek başına tüp bebek tedavisinin sonucunu değiştirecek kadar büyük bir etkiye sahip olduğuna dair bir kanıt yok.

Eşlerin tüp bebek tedavisi hakkında doğru bilgilere sahip olmaları,tüp bebek tedavi başarısız olduğunda ‘Stres altındaydım o sebepten negatif oldu’, ‘Keşke daha dikkatli olsaydım’ şeklinde düşüncelerle yıpratmalarını da engelleyecektir.

Bir önceki yazımız olan 2014 yılında Tüp bebek tedavisinde hangi noktadayız ? başlıklı makalemizde 2014 yılında tüp bebek, Tüp Bebek ve tüp bebek denemesi hakkında bilgiler verilmektedir.


Lütfen Bu konu ile alakalı Dokturumuza danışmak için Burayı Tıklayın

Check Also

Embriyo transferinin dikkat edilmesi gereken durumlar nelerdir?

Embriyo transferinin dikkat edilmesi gereken durumlar nelerdir? Egzersiz ve spordan uzak durulmalıdır. Çok fazla yürümekten …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1
Merhaba,
Nasıl Yardımcı Olabiliriz ?
Powered by