Tüp bebek tedavisinde mikroenjeksiyon nedir?

ivf-embryo-testingEşten alınan yumurta, Erkekten alınan örneğin laboratuvar ortamında birleştirilmesi işlemidir. Daha önce tüp bebek işlemi için uygulanan yöntem daha farlıydı. Her yumurtanın yanına spermler konularak bu yumurtaların sperm tarafından döllenmesi beklenirdi. Fakat mikroenjeksiyon ile bu durum değişti ve daha çok uygulanabilir hale getirildi. Bu sayede spermin yumurtayı döllemesi şansa bırakılmamaktadır. Bu işlem gerçekleştikten sonra embriyo her gün düzenli olarak kontrol edilir. Ve embriyo gelişme gösterirse bu anne rahmine yerleştirilerek mutluluğa bir adım atılmış olunur.

KİMLERE YAPILIR?
Erkek spermi veya kadın yumurtasında sorun olan tüm infertil  eşlerde mikroenjeksiyon yöntemi tercih edilmektedir. Verdiği örnekte birkaç tane canlı spermi olan kişilerde bile mikroenjeksiyon yöntemi uygulanabilir.Menilerinde hiç spermi olmayan “Azospermi”  TESE adı verilen yöntemle biyopsi alınarak elde edilen spermler yumurta hücresi içerisine enjekte edilebilmektedir. Bu şekilde azospermik erkeklerin de çocuk sahibi olma şansı olmaktadır.

Günümüzde tüp bebek merkezleri tarafından klasik tüp bebek işlemlerine göre çok daha sıklıkla mikroenjeksiyon yöntemi tercih edilir hale gelmiştir.

NASIL YAPILIR?

Yapılan işlem tüp bebek işlemi ile aynıdır. Yani yumurtalıklar uyarıldıktan bir süre sonra çatlatma iğnesi ile çatlatılır. Daha sonra toplanan oositlerin (yumurtaların) içerisine laboratuarda embriyolog eşliğinde, genelde bir robot yardımı ile spermler bırakılır. Bu şekilde döllenme sağlanmaktadır.Döllenen yumurtalar belirlenen bir günde (genelde toplama işleminden sonraki 2 ile 6 gün arasında değişen bir zamanda) rahim içine transfer edilmektedir (embriyo transferi).

Bir önceki yazımız olan Tüp bebekte başarı nasıl arttırılır ? başlıklı makalemizde micro TESE, Tüp Bebek ve tüp bebek merkezleri hakkında bilgiler verilmektedir.


Lütfen Bu konu ile alakalı Dokturumuza danışmak için Burayı Tıklayın

Check Also

Kanser hastalarında yumurta dondurma hakkında

Kanser hastalarında yumurta dondurma hakkında Üreme potansiyelinin korunması, kanser hastalığı için tedavi gören veya görecek …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir