Tüp bebek tedavisinde kalan embriyo ne olacak ?

lab-t13Tüp bebek tedavisinde Transfer sonrası arta kalan embriyo olursa bunlara ne yapılır?

Transfer sonrası arta kalan kaliteli embriyolar dondurularak saklanabilir.

Embryo Dondurma tekniği

ilk olarak embriyo dondurma tekniği  1984’de yapılmıştır. Embriyo dondurma ile çift için bir kez toplanan yumurtalardan birkaç kez transfer yapma şansı olur ve böylelikle gebelik şansı da artmaktadır.

Embriyo dondurma avantajları ?

Kalan iyi kalitede embriyoların da daha sonra değerlendirilmesi söz konusu olduğunda, çift için daha ekonomik, fiziksel olarak daha az yorucu ve daha kısa zamanda tedavi şansı doğmuş oluyor.

Embriyolar nasıl dondurulmakta ve çözülmektedir?

Embriyolar tüm gelişim evrelerinde dondurulabilinmektedir. Embriyolar koruyucu bir sıvı ile karıştırılarak plastik tüp ya da cam ampullere konulur ve sıvı nitrojen içerisinde -196 derecede dondurularak saklanır.

Dondurulmuş embriyolar çözülecekleri zaman sıvı nitrojenden çıkarılır, oda sıcaklığında çözülür, koruyucu sıvıdan ayrılarak özel bir kültür ortamına alınır ve embriyoların bulunduğu cihazlara konulur. Aynı gün iyi görünen embriyolar  transfer edilebilir.

Dondurulmuş embriyolar ne kadar saklanabilir?

Tüp bebek tedavisi gören bir çift için Türkiye’de dondurulmuş embriyolar en fazla 5 yıl saklanabiliyor. Beşinci yılın sonunda çiftin izni alınarak saklanmaya devam ediliyor ya da imha ediliyor.

 

 

Bir önceki yazımız olan Sicaklarda tüp bebek yöntemi başlıklı makalemizde Tüp Bebek, tüp bebek başarısı ve tüp bebek laboratuvarları hakkında bilgiler verilmektedir.


Lütfen Bu konu ile alakalı Dokturumuza danışmak için Burayı Tıklayın

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

1
Merhaba,
Nasıl Yardımcı Olabiliriz ?
Powered by