Tüp bebek tedavisinde kadın ve erkeğin yaşı başarıyı etkiler mi ? #tüpbebek

Tüp bebek tedavisinde kadın ve erkeğin yaşı başarıyı etkiler mi ? #tüpbebek
Doç. Dr. Selman Laçin tüp bebek tedavisi hakkında bilgiler veriyor.

Randevu & İletişim: 0212 867 75 00 / 3 ‘ü tuşlayınız.

Tüp bebek tedavisinde başarının sağlanması için en önemli unsurlardan biri kadının yaşıdır. Kadının yaşının ilerlemesi yeterli sayıda ve kalitede yumurta elde edilmesini zorlaştırmaktadır. Çiftlerin nasıl olsa tüp bebekle bebek sahibi olurum diye düşünmemesi gerekir. Tüp bebek yapmak için kaliteli ve yeterli sayıda yumurtaya ihtiyaç vardır. Bu tedavide kadının yumurtası ve erkeğin sperminin laboratuvar ortamında döllendirilerek, embriyo oluşturulmakta ve kadının rahmine transfer edilmektedir. Tedavinin yapılabilmesi için kadından elde edilecek sağlıklı yumurtalara ihtiyaç vardır. Yumurtaları kaliteli olmayan ve yumurtalıkları çalışmayan kadınlara tüp bebek tedavisini uygulamak mümkün değildir. Kadınların doğurganlık özelliği 35 yaşla birlikte azalmakta, 38 yaşından itibaren hızlanmaktadır. 40 yaşından sonra bir kadının tüp bebekle gebe kalma olasılığı % 20 nin daha altında olmaktadır. Bunun yanında ileri yaştaki kadınlarda tüp bebekle gebelik sağlanmış olsa da, düşü olasılığı artış göstermektedir. Tüp bebek tedavisindeki başarının daha çok kadının yaşı ve embriyo kalitesinin etkili olduğu kanıtlanmıştır. Belli bir yaştan sonra yeterli sayıda ve kalitede yumurta elde edilememektedir. Tüp bebek tedavisi uygulanan her 4 çiftten bir tanesi bebek sahibi olmaktadır. Kadının 35 yaşı bir kırılma noktasıdır. Bu dünyanın her yerinde bu şekilde değerlendirilmektedir. Kadının yaşlanması yumurtalıklarının yaşlanması olarak ele alınmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Semen analizinde Dünya Sağlık Örgütü (WHO) nün önerdiği referans değerler başlıklı makalemizde Azoospermi, morfoloji ve oligozoospermi hakkında bilgiler verilmektedir.


Lütfen Bu konu ile alakalı Dokturumuza danışmak için Burayı Tıklayın

Check Also

Kanser hastalarında yumurta dondurma hakkında

Kanser hastalarında yumurta dondurma hakkında Üreme potansiyelinin korunması, kanser hastalığı için tedavi gören veya görecek …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1
Merhaba,
Nasıl Yardımcı Olabiliriz ?
Powered by