Tüp bebek tedavisinde Embriyo dondurma

lab-t13Tüp bebek tedavisi ile istenilen gebeliklerde amaç az miktarda kaliteli embriyo kullanılarak sağlıklı bir bebeğin dünyaya gelmesidir.

Transfer edilecek embriyolar labaratuvarda incelenerek seçilir ve daha sonra anne rahmine transfer edilir. Diğer embriyolar dan arta kalanlar ise dondurularak diğer tüp bebek denemesi için tanklarda saklanır. Daha sonra başarısız olunmuş denemelerin ardından çözülerek başarı ile transferleri gerçekleştirilir. Dondurulmuş embriyoların başarı şansı taze embriyolara yakındır.

Tüp bebek tedavisinin hem psikolojik hem de fiziksel olarak yorucu bir süreç olduğundan, elde edilmiş ve dondurularak saklanmış embriyolar ile bu sürecin yumurta takip, iğne kullanma ve yumurta toplama bölümlerinin atlanılarak yapılır.

Tedavide birçok hastada taze embriyo ile tüp bebek başarısı sağlanamamaktadır. Bu durumlarda dondurulmuş embriyoların kullanımı ise hem daha kolay hem de maliyet açısından da farklıdır.

Tüp bebek tedavisi başarılı olmuş ise dondurulan embriyolar uzun yıllar saklanarak çiftin ilerde yeniden çocuk sahibi olmalarını istemeleri durumunda başarı ile kullanılabilinir. Dondurulmuş embriyo kullanımı ile çift uzun birtüp bebek tedavisi sürecinden geçmek zorunda kalmaz.

EMBRİYO DONDURMA İŞLEMİ NASIL YAPILIYOR?

İlk olarak embriyo transferinden sonra elimizde halen iyi kalitede embriyo varsa, dondurularak saklanması yönünde çift bilgilendiriliyor. Çiftin onayı alındığı takdirde, Sağlık Bakanlığının yönetmeliklerine uygun olarak embriyolar, dondurma kitleri içerisine alınıyor ve (-196) derecedeki sıvı nitrojen tanklarında donduruluyor.

Embriyolara tekrar ihtiyaç duyulduğunda ise sıvı nitrojenden çıkartılarak, oda sıcaklığında çözdürülüyor. Çözülen embriyo, transfer zamanına kadar uygun koşullar altında laboratuvarda muhafaza ediliyor.

Bir önceki yazımız olan Tüp bebek Başarı oranları başlıklı makalemizde Azospermi, Biokimyasal Gebelik ve imsi hakkında bilgiler verilmektedir.


Lütfen Bu konu ile alakalı Dokturumuza danışmak için Burayı Tıklayın
1
Merhaba,
Nasıl Yardımcı Olabiliriz ?
Powered by