Tüp Bebek Tedavisinde Başarıyı Artırma Yolları

Anne adayından alınan yumurtalar ile baba adayından alınan üreme hücreleri bir araya koyularak döllenmenin kendiliğinden gerçekleşmesi beklenir. Bilinenin aksine döllenme işlemi tüpün içinde değil, dish denilen küçük plastik tabakçıkların içinde olur. Bu tabakçıklar inkübatör denilen, anne rahmini taklit eden makinelerde tutulur. Bu makinelerin içinde ısı, nem ve karbondioksit oranları sabittir.

Tüp bebek yönteminde yumurtanın etrafında yüzen üreme hücrelerinden birinin, yumurtanın kabuğunu delerek içeri girip yumurtayı döllemesi istenir. İlk  üreme hücresi içeri girdikten sonra yumurta kabuk yapısını değiştirdiğinden başka bir spermin içeri girişine müsaade etmez. Döllenme kontrolü ertesi gün yapılır ve aileye kaç yumurtanın döllendiği hakkında bilgi verilir. Döllenme oranları yumurtadan daha çok spermin kapasitesi ile ilgilidir. Üreme hücresinde hareket, sayı veya şekil bozukluğu varsa dölleme işlemi gerçekleşmez bu tip üremem hücreleri ile tüp bebek uygulanamaz. Mikroenjeksiyon işlemi daha uygun olur.

Tüp bebek tedavisinde günümüzde kullanılan ileri teknikler sayesinde çiftlerin çocuk sahibi olma hayali yerine getirilebiliyor. Bunun için çiftlerin sabırla tedavinin şartlarını yerine getirmeleri yeterlidir.

Bir önceki yazımız olan Endometriozisin belirtileri neler? başlıklı makalemizde çikolata kisti, Endometriozis ve jinekolojik muayne hakkında bilgiler verilmektedir.


Lütfen Bu konu ile alakalı Dokturumuza danışmak için Burayı Tıklayın

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

1
Merhaba,
Nasıl Yardımcı Olabiliriz ?
Powered by