Tüp bebek tedavisinde başarıya ulaşmak (anne olmak)

Kısırlık artık zamanımızda sanki daha da fazlalaşmış gibi gözükmektedir. Artık  bu konu sadece kadının sorunu değil aynı zamanda erkeklerinde sorunudur.

Bilinen her Altı – Yedi eşten birinde görülebilen durum ve yarısında da erkek problemlerinden kaynaklanıyor. Fakat zamanımızda bilimsel ve teknoloji sayesinde sadece tek 1 yumurta ve tek 1 üreme hücresi olsa dahi işlem yapılabiliniyor.

Gebe kalmak, üremek için kısıtlı bir zaman..Otuz yaşından sonra yavaş yavaş azalmakta bu yetenek 40 yaşından sonra hızla tükenmekte..! Yaş 44-45 ise geçmiş olsun..! Peki, Kırk beş yaşından sonra tüp bebek tedavisi ile  anne olan yok mu?   Var tabii ki.. bu konuda benim de hastalarım var..ama toplamda oranlarsanız daha az dır.

Aslında  doğal çocuk yapma Yirmi-Otuz yaş arası.. Bilimsel araştırmalara göre bir kadının en doğurgan yaşlarının yirmi dört -yirmi beş civarı..Bundan sonrada yavaş yavaş azalmaktadır.

Fakat, Çağımızda evlenme yaşı ve buna bağlı olarak gebelik yaşı giderek artmakta. Çağımızda, özellikle kadınların iş hayatında daha çok rol alması ile birlikte, doğurganlıklarını ertelemeleri gündemdedir. İleri yaşta çocuk doğuran, özellikle ilk çocuk için otuz lu yaşlarını bekleyen çok fazla kadın var.

Bilimsel gelişmelerle birlikte gebelik takibindeki gelişmeler de ileri yaş gebelikleri ile gelmektedir Tüp bebek başarısı ulaşması için kadının yumurtalıklarında yumurta kalitesi çok fazla önemlidir. Yumurta azalması veya kalitesinin bozulması bazı durumlarda daha erken yaşta, bazı durumlarda daha geç yaşta ortaya çıkabilmektedir. İleri yaş anne adaylarında kimi durumlarda tüp bebek tedavisi için yumurta dahi olmamaktadır. Başka bir konu da ileri yaş gebeliklerinde düşük yapma ve sorunlu bir bebeğe sahip olma riskinin artmasıdır.

Bir doktorun tavsiyesini dinlemek isterseniz, Anne olmayı fazla geciktirmeyin, gelin işiniz de yükselme ile birlikte çocuk yapmaya uğraşın..hiç olmazsa jinekoloğunuza gidin ve yumurtalıklarınıza baktırın..ultrason muayenesi ve hormon tahlilleriyle en azından ne kadar vaktiniz var kabaca da olsa öğrenmiş olursunuz.

Bir önceki yazımız olan Mikro-TESE Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizde MikroTESE Nasıl Yapılır, MTESE ve tese hakkında bilgiler verilmektedir.


Lütfen Bu konu ile alakalı Dokturumuza danışmak için Burayı Tıklayın

Check Also

Kanser hastalarında yumurta dondurma hakkında

Kanser hastalarında yumurta dondurma hakkında Üreme potansiyelinin korunması, kanser hastalığı için tedavi gören veya görecek …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir