Tüp Bebek tedavisinde başarı şansı

tüp-bebek-tedavisinde-başarıTüp bebek tedavisinde günümüzde teknolojinin yaygınlaşmasıyla birlikte ve bu teknolojilerin günümüzde tedavilerde kullanılmasıyla birlikte üst düzeylerde başarı sağlayan duruma gelmiştir. Hatta denilebilir ki artık çocuğu olmayan eşlerin sayısı artık azalacaktır hatta ileride de kök hücre tedavisinin gelişmesiyle oldukça umut verici gelişmeler vardır ileride kısırlık bir sorun olmaktan çıkacaktır.

Tüp bebek tedavisi dediğimiz zaman dünyaca kabul edilmesi gereken başarı oranları vardır, bu rakam her bir deneme için %40 veya %50 ler civarındadır denilebilir. Ancak unutulmamalıdır ki Tüp bebek tedavisinde fazla yumurtaların fazla embriyonların dondurularak saklanarak hasta tekrar tekrar denemelerde bulunabilir.Yani bir seferde toplanan yumurtalarda dondurulacak yumurtaları hesaba kattığımızda hastanın yaşı genç ise büyük olasılıkla hasta gebe kalacaktır. Burada yaştan bahsederken bayanın yaşından bahsediyoruz.Ve biliyoruz ki kadının yaşı gebe kalmayı etkileyen en önemli faktördür. Bu yüzden buradan bayanlara mesaj olarak söylemek gerekir ki Anne olmayı 40 yaş sonrasına çok önemli bir sebep yoksa ertelememeleri de fayda vardır.

Bilinmektedir ki 35 yaş sonrası bayanlarda gebe kalabilme oranları düşmeye başlamaktadır ve 40 yaşından sonra tüp bebek tedavisinde dahi beklenilen başarı oranları %25 ler ve %20 ler civarına inmektedir.

Bayan yaşı 45 olduğunda ise artık tüp bebek dahi yapsanız başarı oranları %5 ‘i geçmemektedir. Dolayısıyla Tüp bebek tedavisi bayanın yaşı çok önemlidir.

Bazen yaşı genç olmasına rağmen 35 veya 30 yaşlarında yumurtalık rezervlerinin çok az olduğunu görebiliyoruz yada bunun tam tersi yaşı 40 veya üzerinde olsa da yumurtalık rezervi daha iyi görünümlü olduğunu tespit edebiliyoruz. Ancak genede tüp bebek tedavisinde yaş bizim için önemli faktördür.
Diğer bir konuda yumurtalıkların kişiye has özellikleridir.

Diğer bir konu da tüp bebek başarısını etkileyecek bir sorun olup olmamasıdır. Örneğin bazen rahimde miyom dediğimiz urlar, bazen kanallardaki tıkanıklık nedeniyle kanal içerisinde biriken sıvılar tüp bebek başarısını etkilemektedir.

Elbetteki kişinin genel sağlık durumu , sigara kullanması,aşırı kilo gibi faktörlerde aslında tüp bebek başarısını etkileyebilmektedir.

Eğer bir problem saptanmış ise örneğin rahim içerisinde bu problemlerin giderilip daha sonra tüp bebek tedavisine başlanması gerekir.

Tüp bebek tedavisi günümüzde 3 kere uygulandığı zaman toplamda yüzde 80 – 85 lere varabilen bir tüp bebek başarı oranına sahiptir. Dolayasıyla çocuğu olmayan çiftlere artık tüp bebek tedavisi ile yardımcı olabilmekteyiz.

İlgili Tüp bebek tedavisinde başarı şansı videosu : Doç Dr. Selman Laçin

Bir önceki yazımız olan Tüplerin kapalı ise Tüp bebek mi gerekiyor ? başlıklı makalemizde Aşılama tedavisi, HSG ve jinekolojik hakkında bilgiler verilmektedir.


Lütfen Bu konu ile alakalı Dokturumuza danışmak için Burayı Tıklayın

Subscribe!