Tüp Bebek tedavisinde başarı şansı nedir ?

Tüp bebek tedavi yöntemlerinin başarı oranları genellikle merkezler başarısının % 50’den aşağı olduğunu söylemez ve kabul etmez. Tüp bebek tedavisinde başarı özellikle kadının yaşı burada çok etkindir. Kadın ne kadar genç ise ve yumurtalık rezervi ne kadar iyiyse gebelik şansı o kadar yüksektir.

Örneğin; 20-30 yaş grubu arasındaki kadınlarda normal bir yumurtalık rezervi var ise gebelik şansları yaklaşık olarak % 65-70 ’lere kadar çıkmaktadır. Buna karşılık 40 yaşında bir kadının gebelik şansı % 15-20’ler civarındadır. Ama rezervi az olan 30.lu yaşlardaki bir kadının rezervi eğer iyi derecede azaldıysa bu hastaların gebelik şansı % 5’ler – % 10’lar civarında değişmektedir.

Yaş ilerledikçe gebelik şansı azalmakta. 35 yaştan sonra bu hızlanmakta 40’lı yaşlarda ise belirgin bir hale gelmektedir.Tüp bebek uygulamalarıyla % 20’lere kadar çıkartılabilir. Genellikle de 44-45 yaştan sonra normal tüp bebek uygulamasında gebelik şansları %5’ler civarındadır, çok düşüktür.

Hastanın bu tedavileri uygularken bunları bilmesi gerekir. Buna göre bu tedavilere girmesi gerekir. Kadının yaşı belirleyicidir. Erkeğin yaşı bu kadar etkili değildir. Bir diğer olay da, kadının yaşı ne olursa olsun, yumurta rezervi azalmış olan hastalarda gebelik şansları belirgin derecede düşmektedir.

Bu sebeple  35 yaşın civarında evlilik yapmış olan kadınların çok beklemeden gelmeleri ve bu konuda uzman olan doktorlarımıza başvuruda bulunmaları onların ilerde çocuk sahibi olma şanslarını arttıracaktır.

Bir önceki yazımız olan SGK, tüp bebek tedavisinin karşılar mı ? başlıklı makalemizde Ali Tezel, sgk ve sgk tüp bebek hakkında bilgiler verilmektedir.


Lütfen Bu konu ile alakalı Dokturumuza danışmak için Burayı Tıklayın

Check Also

Kanser hastalarında yumurta dondurma hakkında

Kanser hastalarında yumurta dondurma hakkında Üreme potansiyelinin korunması, kanser hastalığı için tedavi gören veya görecek …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir