Tüp bebek tedavisinde başarı nasıl arttırılabilir ?

Doğal yolla yada  tüp bebek tedavisi ile olsun anne adayının yaşının 40’ın üzerinde olması gebelik şansını düşürmektedir. Bir kadının doğuştan gelen milyonlarca sayıda  yumurtalar, her ay adet kanaması ile birlikte azalmakta ve bu sebeple 35 yaşın üzerindeki kadınlarda gebelik şansı azalırken, 40  üzerindekilerde çok daha az şans hale geliyor.

Yaşamımızdaki hemen her şey ruh halimizin durumundan etkileniyor. Anne ve baba adayının strese girmemesi, kaygı duymaması onun üreme yeterliliği ve üreme hücresi kalitesi bakımından önem taşıyor. Çünkü stres ve kaygı beyinden kontrol edilen, vücutta çeşitli bölgelerde salgılanan hormonları olumsuz etkileyebiliyor.

Tüp bebek tedavisinde aşırı kilo

Aşırı kilolu olan kadınların doğal yolla da, tüp bebek tedavisi ile de gebelik elde etmeleri, kilolu olmayan kadınlara göre daha zordur. Aynı bağlamda aşırı kilolu olan bir kadın hamile kaldığında gebeliğin devam etme ve sağlıklı bir bebek dünyaya getirme olasılığı da zayıf olanlara göre daha düşüktür.

Tüp bebek tedavisinde; kadın ve erkeğin üreme hücreleri vücut dışına alınır, bir laboratuvar ortamında birleştirilir ve döllenen yumurtalardan oluşan embriyoların en kaliteli olanları kadının rahmine transfer edilir. İşte bu süreçte gerçekleşen olayların tamamı tüp bebek doktoru ve  ekibi ve kliniğin donanımına bağlıdır. Bu bakımdan tedaviyi gerçekleştirecek olan doktor ve merkez iyi araştırılmalıdır.

Doğal yolla bebek sahibi olamayan kadın ve erkeklerin tüp bebek tedavisine başlamadan 6 ay öncesinden sigarayı bırakmaları önem taşıyor. Çünkü sigara sperm ve yumurta kalitesini düşürüyor. Döllenme gerçekleştirebilecek kalitede üreme hücresi bulunmadığında da, gebelik elde etmek mümkün olamayabiliyor.

Bir önceki yazımız olan Tüp bebek tedavisine başlayanlar oruç tutabilir mi? başlıklı makalemizde Tüp Bebek, tüp bebek tedavisi ve Tüp bebek tedavisine başlayanlar oruç tutabilir mi? hakkında bilgiler verilmektedir.


Lütfen Bu konu ile alakalı Dokturumuza danışmak için Burayı Tıklayın

Check Also

Kanser hastalarında yumurta dondurma hakkında

Kanser hastalarında yumurta dondurma hakkında Üreme potansiyelinin korunması, kanser hastalığı için tedavi gören veya görecek …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir