Tüp bebek tedavisinde anne adayının motivasyonu

Tüp bebek tedavisi çocuk sahibi olabillme kişiden kişiye başarısı değişmekle birlikte, kısırlık sebeplerine göre değişmektedir. Tedavi yöntemleri, gerekse labarotuvar koşulları ve bilgisayar teknolojileri sayesinde çiftlerin bebek sahibi olma şansı arttırılmıştır

Tüp bebek tedavisinde, 1. aşamadan en son aşamaya kadar anne adayının motivasyonu yüksek olmalıdır. Stresin tedavi şansını olumsuz olarak etkilediği yapılan birçok bilimsel araştırmayla kanıtlanmıştır.

Tabiki stressiz bir tüp bebek tedavisi düşünülemez, fakat bu tedavinin kontrol altında tutulması gerekir. Hayatınızı sekteye uğratacak, sizi çeşitli ruhsal problemlere sürükleyecek bir stres yoğunluğu tüp bebek başarı şansınızı etkileyecektir.

Bu nedenle tedavi süresince, yaşanabilecek tüm olumsuzluğa karşı üstün gelmelisiniz. Tedavi sürecinde, tedavinizi kötü etkileyecek ortamlarda bulunmamalı, sakin ve huzurlu olabileceğiniz yerlerde bulunmasınız.

Tüp bebek tedavisinde başarılı olmak ve başarısız olmak. İkisine de tedavi boyunca aynı ihtimalleri vermek eşler için en sağlıklısıdır.

Tüp bebek tedavisinde Yüzde elli başarılı olacağına, Yüzde elli de başarısızlığa hazırlanmak, ruhsal çöküşler ya da aşırılıktan sizi koruyacaktır.

Başarılı tüp bebek tedavisi olacağınıza çok fazla inanmak, eğer ki gebelik sağlanmazsa sizi ruhsal açıdan oldukça yıkabilir. Bu sebeple gerçekçi olmanız gerekir.
Aynı şekilde başarısız olacağınıza inanmanız da sizi strese sokacak ve gerçekten de başarı şansınızın kötü etkilenmesine sebep olacaktır.

Stresinizi azaltnmak için öneriler;

  • Eşlerin tüp bebekle ilgili doğru ve yeterli bilgiye sahip olmalı.
  • Çocuk sahibi olmak için yapmaları gereken ufak hayat tarzı değişikleri
  • Kulaktan dolma bilgilere kula asılmamalı.
  • Eşler birbiriyle her şey konuşulabilmeli.
  • Eğer gerkeliyse psikolojik yardım alınabilmeli.
  • Mümkünse anne adayının spor yapması faydalı olacaktır.
  • Eşler birbirine karşı anlayışlı olmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Aşılama tedavisi ilk tedavi seçeneği midir? başlıklı makalemizde Aşılama tedavisi, Tüp Bebek ve tüp bebek tedavisi hakkında bilgiler verilmektedir.


Lütfen Bu konu ile alakalı Dokturumuza danışmak için Burayı Tıklayın

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

1
Merhaba,
Nasıl Yardımcı Olabiliriz ?
Powered by