Tüp bebek tedavisinde anne adayı ve baba adayı

Bebek isteyen bir kadın gebelik, kontroller, sağlık sorunları vb. gibi tüm aşamalarda en fazla sorumluluğu üstlenen kadınsa tüp bebek tedavisinde de yine en fazla sorumlu üstlenen kadındır.

Anne Adaylarının yaşadığı fiziksel sıkıntılar ve psikolojik sorunlar ile mücadele etmek zorundadır.

Tüp bebek tedavisi sürecinde her ne kadar artık çok daha kolay ve kısa sürelerde tedavi bitiyor olsa da yine de bir bayan için ciddi olarak gerginlik, öfke ve kızgınlık, depresyon, umutsuzluk, ağlama isteği, kaygı ve korkular, özellikle de suçluluk duygusu gibi ağır travmatik sorunlar yaşayabilir.

Tüp Bebek tedavisinde baba adayı

Eşlerin çocuklarının olması bazen tek bir bireyden veya her iki bireyden kaynaklanan bir soruna bağlı olsa da aslında her iki eşi de ilgilendiren zorlu bir süreçtir. Taraflardan birinin ve özellikle de erkeğin “Bu senin yapman gereken tedavi” demeye hakkı olmaz.

Bazen tıbben yapılacak her şey yapılmıştır ama yine de çocuk sahibi olunamaz. Böyle durumlarda asıl etkili olan faktör sorunun psikolojik boyutudur. Erkeğin eşine ne ölçüde destek olduğu, bütün bu sıkıntılı aşamalar sırasında yanında yer alıp almadığı, moral olarak neler yaptığı çok önemlidir.

Sorun hiçbir zaman sadece kadına ait ve onun çabalaması gereken bir durum olarak görülmemelidir.

Bu sebeple eşiyle tüp bebek tedavisine başlayan bir erkekten;Tedaviye başlarken, tedavi süresince, psikolojik olarak alınması gereken destek gerekirse, kontrol ve takip aşamalarında, sosyal çevreyle sorunun paylaşımı sırasında, zaman ve çaba işi olduğunun ve mutlaka bir sonuca ulaşacağına, her koşulda eşine destek olması beklenmektedir.

Tüp bebek nedir bilinmesi gerekenler

Tüp bebek tedavisi bir süreç işidir, emek ve umut işidir, maddi külfeti vardır, yüksek de moral gerektirir, kimsenin suçu ya da tek başına sorumluluğu değildir, çevrenin her şeyi bilmesi gerekmez. Bebek olmaması dünyanın sonu demek değildir.

Bu sebeple sabır, dikkat, umutla ama bol sevgi ve anlayışla bu yola girmenizi ve her koşulda birbirine destek olmanızı öneriyoruz.

Bir önceki yazımız olan blastokist transferi nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir yorum

  1. Anneler adayları baba adaylarına göre daha fazla zorluk çekiyorlar.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

1
Merhaba,
Nasıl Yardımcı Olabiliriz ?
Powered by