Tüp bebek tedavisi

sorun-odakli-tup-bebekTüp bebek tedavisinde Transfer edilecek embriyo sayısı ?

Embriyo transferlerinden kaynaklanan çoğul gebelikler anne ve çocuk sağlığını olumsuz etkilemektedir. Üremeye Yardımcı Tedavi Merkezleri Yönetmeliği’ nde yapılan değişiklik uyarınca Türkiye’ de birden fazla embriyo transfer edilmemesi esastır.

  • 35 yaşa kadar birinci ve ikinci uygulamada 1embriyo,
  • üçüncü ve sonraki uygulamalarda 2 embriyo,
  • 35 yaş ve üzerinde tüm uygulamalarda en fazla 2 embriyo transfer edilebilir.

Tüp bebek tedavisinde Embriyo transferinden sonra ne kadar dinlenmek gerekir?
Embriyo transferinden sonra en az 10 dakika uzanmanın gebelik ihtimalini arttırdığı rapor edilmektedir. Transfer işleminin yapıldığı günün ertesinde kişi günlük yaşamına dönebilir ve çalışmaya başlayabilir. Embriyo transferinden sonra spor gibi ağır aktivitelerden kaçınılması yeterlidir.

Embriyo transferinden sonra ilaç kullanmam gerekir mi?
Embriyo transferinden sonra oluşması beklenen gebeliği desteklemek amacı ile progesteron hormonu kullanılır.

Hamilelik testi ne zaman yapılır?
Transfer işleminden sonra 10. günde kanda Beta-HCG hormonunun düzeyi belirlenerek gebeliğin gerçekleşip gerçekleşmediği tespit edilir. Kanda gebelik tespit edildikten iki hafta sonra ultrasonografik inceleme ile gebelik kesesi görülür.

Tüp bebek uygulamalarından sonra dış gebelik olabilir mi?
Tüp bebek uygulamalarından sonra dış gebelik görülme ihtimali % 2-5 arasında değişmektedir.

Tüp bebek uygulaması kaç defa yapılabilir?
Uygulamalar arasında 2-3 ay geçtiği takdirde çift çocuk sahibi olana kadar tüp bebek uygulaması yapılabilir.
Tüp bebek uygulaması ile anormal bebek doğma riski fazla mıdır?
Hayır, değildir. Tüm gebeliklerin %2-3’ ü anormal bebek doğumu ile sonlanabilir. Bugüne kadar yapılan çalışmalarda tüp bebek uygulamaları ile elde edilen bebeklerde herhangi bir anomali artışı tespit edilmemiştir.

ileri  yaşın olduğu çiftlerde tüp bebek ve mikroenjeksiyon tedavisinin başarısını arttırmak ?
Kadın eşin yaşı ilerledikçe yumurtanın etrafında zona adı verilen tabaka kalınlaşarak embriyonun rahme tutunmasını dolayısı ile gebelik şansını azaltır. Zona adı verilen tabakada pencere açılmasında kullanılan lazer yöntemi bu grup hastalarda gebelik oranını belirgin olarak arttırmaktadır. Embriyoya zarar vermeyen bu yöntem ile 38 yaş üzerinde ki birçok vakada gebelik elde edilmektedir.

Tüp bebek tedavisinde Mikroenjeksiyon işlemi nedir ?

İntrasitoplazmik sperm enjeksiyonu (ICSI) olarak da adlandırılan mikroenjeksiyon işleminde seçilen tek bir sperm hücresi bir yumurtanın içine enjekte edilir. Bu işlemden önce çeşitli kimyasallar kullanılarak yumurtanın etrafındaki hücreler temizlenir. Mikroenjeksiyon işlemi özel mikroskoplara takılan mikropipetler yardımı ile gerçekleştirilir. 1992 yılından beri uygulanmakta olan ICSI işlemi ile döllenme oranları %80–90’ lara ulaşmıştır. Mikroenjeksiyon işlemine hazırlık ve enjeksiyon sonrasındaki basamaklar tüp bebek tedavisi ile aynıdır.

Hangi çiftlerin mikroenjeksiyon  ?
Ağır erkek infertilitesi vakalarının tedavisinde bu yöntem başarı ile kullanılmaktadır. Menide az sayıda spermi olan veya normal sayıda spermi olmasına rağmen spermlerin yumurtayı dölleyemediği durumlarda mikroenjeksiyon tedavisi uygulanır. Bu yöntem ile menisinde hiç spermi olmayan erkeklerden MESA ve TESE işlemleri ile elde edilen spermler, eşlerinden alınan yumurtalara enjekte edilerek bu çiftlerin sağlıklı çocuk sahibi olabilmeleri mümkün olur.

Bir önceki yazımız olan Doğal Tüp Bebek başlıklı makalemizde doğal tüp bebek, ICSI ve ilaçsız tüp bebek hakkında bilgiler verilmektedir.


Lütfen Bu konu ile alakalı Dokturumuza danışmak için Burayı Tıklayın

Check Also

Kanser hastalarında yumurta dondurma hakkında

Kanser hastalarında yumurta dondurma hakkında Üreme potansiyelinin korunması, kanser hastalığı için tedavi gören veya görecek …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir