Tüp bebek tedavisi ve yumurta sayısı

yumurta-sayisi tüp bebekTüp bebek tedavisinde başarının sebebi önemli bir oranda toplanan yumurta sayısıyla alakalıdır. Tüp bebek tedavisinde çok aşırı toplanan yumurta sayıları dışında, Normal olarak  5 ve üzerinde yumurta elde edilmesi ideal olandır.

Bu konuda yapılan çalışma var mıdır ?

Evet. Yapılan çalışmalara ve araştırmalara  göre 5 den daha az sayıda yumurta toplandığında seçme şansı azalır ve gebelik oranları düşmektedir.

Toplanan yumurta az sayıda ise kadınlarda ilaç tedavisi değişiklikleri ile sıklıkla pek önemli bir avantaj sağlandığı söylenemez.Daha önce tüp bebek tedavisinde uzun protokol uygulanan  kadınlarda kısa protokol ile  faklı ilaçlar kullanılabilir.Yumurta sayısının artışı ilaç dozunun yükseltilmesi ile kısmi artış olabilirken bu artış aslında gebelik oranlarına istenildiği gibi yansımamaktadır. Akapunktur tedavisi  ile yumurtalık cevabının iyileştiğine dair araştırmalar yayınlanmıştır. Bunlardan fayda olmaz ise  ilaçsız  tüp bebek  tedavisi de denenebilir.

Yumurtalık rezervinin erkenden azalmasına sebep olabilecek diğer unsurlar :

  • Endometriosis hastalığının kendisi ve çukulata kistleri
  • Geçirilmiş radyoterapi ve kemoterapiler
  • Daha önceden geçirilmiş yumurtalık ameliyatları

Bir kadının gebe olabilme şansı aslında en yüksek  oran 25 yaşlarındadır. Gebe kalma oranı yaşla birlikte azalır ve 35 yaşında itibaren bu azalma hızlanır ve 40 yaşından sonra da belirgin olarak azalmaktadır. Çocuk sahibi olmuş kadınlarda bile gebe kalabilme 45 yaşından sonra neredeyse zordur. 45 yaşından sonra tüp bebek tedavisi de yapılsa gebelik oranı % 5’in altındadır.

Bir önceki yazımız olan Tüp bebek tedavisi öncesi aşılama mı ? başlıklı makalemizde Aşılama tedavisi, bilinmeyen infertilite ve bilinmeyen kısırlık hakkında bilgiler verilmektedir.


Lütfen Bu konu ile alakalı Dokturumuza danışmak için Burayı Tıklayın

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

1
Merhaba,
Nasıl Yardımcı Olabiliriz ?
Powered by