Tüp bebek tedavisi ve Stres

tup-bebek-stresTüp bebek tedavisinde stresi doğal yoldan çocuk sahibi olamayan çiftlerin en büyük umudu tüp bebek başarısına stres tehlikesi yol açıyor. Tüp bebek  tedavisinde kadınların stresle başa çıkmakta zorlandığı, tüp bebek merkezinde hastalara verilen psikolojik destekle stresin tedavi üzerindeki olumsuz etkilerinden kurtulunabilir.

Şimdiki zamanlarda neredeyse bütün hastalıkların sebebi olarak bilinen stres, tüp Bebek tedavisinde de etkilidir. Yapılan araştırmalar stresin tek başına yüzde onbeşe varan oranlarda başarısızlık yaratabileceğini ortaya koyuyor. Stresin hormon dengesini bozarak kısırlığa yol açtığını ve, Stres vücudun normal hormon dengesinin bozulmasına neden olarak kadınlarda ve erkeklerde üreme sağlığına olumsuz etki etmektedir.Kadınlarda ise özellikle yumurtlama fonksiyonu üzerine olumsuz etkisi , erkeklerde  ise sperm kalitesinde azalmaya yol açabilmektedir.Tedavi öncesinde edinilen kulaktan dolma bilgilerin hastaların stresini arttırmaktadır. Tüp Bebek tedavisinde karşılaşılan en çok sorunlardan bir tanesi de  yanlış ve yetersiz bilgilerdir.  Merkezimize gelen hastaları öncelikli olarak tedavi yöntemleriyle ilgili bilgilendiriyoruz. Süreç hakkında bilgi sahibi olan, bilinçli çiftler tedaviye daha kolay uyum sağlıyor ve bu durum tüp bebek başarısı oranını oldukça arttırıyor

Tüp bebek tedavisinde stresi azaltmak için;

  • Tüp bebek tedavisi isteyen çiftlerin bir birlerini anlamaları ve uyun içerisinde olmaları gerekir.
  • Gerekirse çiftlerin bireysel ya da birlikte profesyonel bir psikologdan yardım istenmelidir.
  • Tüp bebek tedavisine geçmeden akıl olarak bu tedaviye kendinizi hazır hissetmelisiniz.
  • Tüp bebek tedavisi ile ilgili gereksiz sorulara aman vermemeniz ve aklınıza takılan en küçük ayrıntıyı bile doktorunuza sormalısınız.
  • Meditasyon gibi kişileri rahatlatan ve stresten arındıran teknikler.
  • Akupunktur yöntemi tercih edilebilinir.
  • Sigara ve kafeinin  bırakılması gerekir

Bir önceki yazımız olan Bir kadın en fazla kaç kez tüp bebek yaptırabilir? başlıklı makalemizde 1.tüpbebek, pgt ve Tüp Bebek hakkında bilgiler verilmektedir.


Lütfen Bu konu ile alakalı Dokturumuza danışmak için Burayı Tıklayın

Subscribe!