Tüp Bebek Tedavisi Süresi

Tüp bebek tedavisinin ne kadar sürede tamamlanacağı eşlere uygulanan yöntemi ve aşamalarına göre farklılaşabilir. Genel olarak 15 ila 20 gün arasında tedavi tamamlanmaktadır. Kısırlığa sebep olan hastalığa ve bu hastalığın tedavi süresine göre de değişmektedir. Tüp bebek tedavisi  boyunca tercih edilmiş olan tüp bebek merkezinde  tedaviyi uygulayan tüp bebek doktorunun belirlediği belli aralıklarla gelinmesi gerekir. Erkek hastanın yalnızca bir gün tedaviye gelmesi yeterlidir.

 TEDAVİ SÜRESİNCE HASTANEDE KALMAK GEREKİR Mİ?
Hiçbir aşama ve tedavi baba adayının hastanede yatmasını gerektirmez. Anne adayının da yatması gerekmez ancak istisnai durumlar meydana gelme olasılığı az da olsa vardır. Tedavi yapılan hasta doktorun belirlediği günlerde gelir ve işlem tamamlandıktan sonra evlere dönülür.

Bu tedaviye başlanmadan önce hem anne adayı, hem de baba adayı ayrıntılı bir muayeneden geçirilmektedir. Tedavinin büyük yükü anne adayının üzerinde olmasına karşın, baba adayları da bazı hazırlıklar yaparak hem kendini, hem de eşini bu duruma hazırlamalıdır.

Tüp bebek tedavisinde anne adayının fiziken sağlıklı olması oldukça önem teşkil eder. Anne adayı beslenmesinden, fizyolojik sağlığına kadar her türlü noktaya dikkat etmelidir. Bu süreç içinde bedenine girecek her besine titizlikle yaklaşmalı, psikolojik açıdan sağlam durmaya çalışılmalıdır. Tüp bebek ile bebek sahibi olmak isteyen anne ve baba adaylarında, kadına çeşitli ilaçlar uygulanmakta, hormon tedavisi yapılmaktadır. Bu dönemde kadındaki hormon artışına bağlı olarak stres artmakta, psikolojik değişimler yaşanmaktadır. Bu tedavide baba adayının yerine getirmesi gereken bazı görevler vardır. Baba adayına uygulanan bazı tedaviler vardır. Fakat genelde tüm yük anne adayının üzerinde olmaktadır. Bu sebeple baba adayı bu dönemde eşine destek olmalıdır.

Bir önceki yazımız olan blastokist transferi nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Check Also

Kanser hastalarında yumurta dondurma hakkında

Kanser hastalarında yumurta dondurma hakkında Üreme potansiyelinin korunması, kanser hastalığı için tedavi gören veya görecek …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir