Tüp bebek tedavisi süreci

tup-bebek-tedavi-sureciTüp bebek Tedavisine başlangıç süreci;

  • KISA PROTOKOL  GnRHa uygulamasına adet kanamasının ilk günü başlanıp tedavi sonuna kadar (çatlatma iğnesinin yapıldığı gün) devam edilir.
  • UZUN PROTOKOL  GnRHa uygulamasına bir önceki döneminin yaklaşık olarak yirmibirinci günü başlanır. Takip eden adet kanamasının üçüncü gününde baskılanmanın olup olmadığı yapılacak olan kan testi ile anlaşılır. Kan östrojen düzeyi azalmış ise baskılanma sağlanmış demektir. Bu durumda uyarı tedavisine başlanır ancak GnRHa uygulaması sona erdirilmez. Çatlatma iğnesinin yapılacağı güne kadar devam edilir.
  • ULTRA KISA PROTOKOL  Adet kanamasının ilk günü GnRHa başlanır ve üç gün verildikten sonra kesilir. Tedaviye hMG ya da FSH ile devam edilir.
  • ANTAGONİST PROTOKOL  Adet kanamasının ilk birkaç günü içersinde uyarıcı ilaçlara başlanır ve birkaç gün sonra erken çatlamayı engelleyici antagonist adı verilen ilaçlar eklenerek tedaviye devam edilir

Tüp bebek tedavisi  planlanan eşlerin tedavi süreci kadının adetinin ikinci Veya üçüncü Günü başlar.Tedaviye  Başlangıç günü yani 2. veya 3.gün ultrason yapılır. Ultrasonda yumurtalıklarda ve rahimde tüp bebek tedavisine başlamaya engel olacak herhangi bir sorun yoksa, tedavi için kadının kanında FSH ve östrojen seviyelerine bakılır. Tüp bebek  Tedavisine  başlamak için uygun olduğuna karar verilirse kadının yaşı, kısırlık nedeni, kan sonuçları ve yumurtalık kapasitesine göre uygun tedavi yöntemi için tüp bebek tedavisi için yumurta oluşumunu sağlamak için hormon tedavisi başlanır. Tedaviye yanıtı ve yumurta gelişimini değerlendirmek için belli aralıklarla ultrason ve kanda hormon kontrolü yapılır.

Yumurta gelişimi ve ilaçlara yumurtalığın yanıtına göre ilaçlarda gerekirse doz ayarlaması yapılır. Foliküllerin belli büyüklüğe ulaşması ve kan östrojen seviyesinin belli değerlere ulaşması yumurtanın olgunlaşma konusunda bilgi verir ve aynı zamanda çatlatma iğnesinin ve ardından yumurta toplama zamanının belirlenmesini sağlar. Bu süreç yaklaşık 12-16 gün sürecektir fakat süre kişiye göre değişiklik gösterebilir. Çatlatma iğnesinden 32-36 saat sonra diğer bir aşama olan yumurta toplama aşamasına (OPU) geçilir.

Yumurta toplama

Tüp bebek tedavisinde yumurta toplama işlemi anestezisi  altında yapılır. Bu işlem sırasında foliküllerin içindeki sıvı toplanarak, sıvı içinde yumurta olup olmadığına bakılarak varolan yumurtalar alınır. İlk seferinde folikül sıvısında yumurta buluamazsa özel sıvı ile folikül içi yıkanarak, folikül içinde kalmış olabilecek yumurtalara ulaşılmaya çalışılır. Yumurta toplama işlemi yaklaşık 20-30 dakika sürer. 10 mm’ nin üzerindeki tüm foliküllerde bulunan folikül sıvıları işlem sırasında toplanır ve ardından işleme biter. İşlem sonrası hasta 1-2 saat takip edildikten sonra eve dönülebilir. Bundan sonraki kısım ise toplanan yumurtalar içerisinde olgun olanların seçilmesi ve döllenmesi ardından rahim içine transfer edilmesidir.

Döllenme işlemi

Olgun ve döllenebilecek yumurtalar seçildikten sonra yumurta toplama günü hastanın eşinden alınan spermlerle labaratuar koşullarında döllenme işlemi yapılır. Döllenme işi sperm ve yumurtanın bir araya bırakılarak döllenmenin olmasının beklenildiği klasik yöntemle yapılabileceği gibi, özellikle bazı durumlarda döllenme şansını arttırabilmek için mikroenjeksiyon (ICSI) yöntemi ile yumurtanın içine direk spermin verilmesi ile de yapılabilir. Döllenmiş yumurta transfer edilebilecek hale gelene kadar özel kültür ortamında takip edilir. Gelişimi olan ve kaliteli embriyo seçilerek rahim içine transfer edilir.

Embriyo transferi anestezi gerektirmeyen ağrısız bir işlemdir.  İşlem öncesi rahim ağzı özel sıvılar ile temizlenir. Tüp bebek Transferinden 1-2 saat sonra hasta evine dönebilir. Eğer hastanın kalan döllenmiş iyi kalite embriyosu kaldıysa dondurularak saklanabilir.

Embriyo transferinden iki hafta sonra gebelik esti yapılır.Bu iki haftalık süreç çok sıkıntılı ve zorlu geçebilir.Uzun ve yorucu bir tedavinin ardından her zaman başarılı sonuç çıkmayacağını önceden bilmelisiniz.Yapılan bir çok araştırma en iyi başarı oranı 2.ve 3 denemelerde gerçekleştiğini göstermektedir.

Tüp bebek tedavisi süreci ve aşamaları hakkında OP. Dr. Aysun Laçin bilgiler veriyor..Video : 

Bir önceki yazımız olan Tüp bebek merkezi Seçerken dikkat edilecek bilgiler başlıklı makalemizde Tüp Bebek, tüp bebek başarısı ve tüp bebek merkezi hakkında bilgiler verilmektedir.


Lütfen Bu konu ile alakalı Dokturumuza danışmak için Burayı Tıklayın
1
Merhaba,
Nasıl Yardımcı Olabiliriz ?
Powered by