Tüp Bebek Tedavisi sonucu gebe kalmadım. Şimdi ne olacak ?

cocugum-olmuyor-tup-bebekEşinizle  Çocuk yapmaya  karar verdiniz ve bu konuda denemelere başladınız.. 6 ay, bir, iki yıl derken herangi bir sonuç yok..Uzman  doktorlara göründünüz..  tahliller, ,muayene, takipler,filmler..elde somut bir bulgu yok ama gebelik te olmuyor.. “Şimdi ne yapmalıyım ” diye sorduğunuz doktorunuz ilk aşamada “aşılama tedavisi” önerdi, “bir iki kez deneriz” dedi..”peki” dediniz, ilaçlar, iğneler aşılama , umutla bekleyiş..

sonuç; olumsuz.

tüp bebek yapmaya karar verdiniz ve adı da duyulmuş bir tüp bebek merkezin kapısını çaldınız..

Yine iğneler, haplar, yumurta toplanması, transfer derken umutlu bekleyiş yine başladı.. “bu kez olacak inşallah” dediniz..

Sonuç.:

Yine olumsuz, yine hayal kırıklığı, öfke ve gerginlik..

ve kafamızdaki sorular başlar.. Bir yerde bir hata mı vardı acaba? Başka bir tüp bebek merkezine mi gitsek?   Bir şeyler mi gözden kaçıyor?

gittiğim tüp bebek merkezinde bizi de artık tanıyorlar, aynı tüp bebek merkezi nee tekrar mı denesek? Boşa giden paramız ne olucak. Tekrar aynı parayı mı vereceğiz? vs..

Doğaldır ki kendiliğinden gebelik oluşmadığında çiftler ileri teknolojinin bu konuda yardım edebileceği ümidiyle tüp bebek ve mikroenjeksiyon tedavilerine değin uzanan yola çıkıyorlar. Ama böylesi bir tedaviden sonuç alınamadığında hayal kırıklığının boyutları da artıyor. Elbette her çiftin şansı o çifte göredir. Bazıları, tüp bebek tedavisinde dondurulan bir çok embriyoları da varsa er ya da geç iyi sonuç alacaklardır. Çünkü biliniyor ki ileri yaşta olmayan çiftler için ilk 3 tüp bebek denemesi sonrasında toplam gebelik oranları % 85’lere varıyor. Ama özellikle bayan yaşı 40’ın üzerindeyse, yüksek dozda ilaçlara rağmen embriyo güçlükle elde edilebiliyorsa işler zorlaşmaktadır.

Öncelikle söylenmesi gereken şey, gebelik şansı yüksek olan çiftlerin tedavilerine mutlaka devam etmeleri gerektiği. Çünkü araştırmalara göre ilk tedavide başarısız olunduğunda, maddi sorunlardan dolayı veya yaşadıkları psikolojik stresten dolayı çiftlerden yaklaşık % 30-35’i tüp bebek tedavisine devam etmemektedir. Böylece aslında tedaviden sonuç alabilecek birçok çift, eğer kendiliğinden bir sürpriz olmazsa, ne yazık ki çocuğu olmamaktadır.

İzlenecek yol  öncelikle tüp bebek tedavisine ait tüm detayları hekiminizle birlikte tekrar gözden geçirerek olası bir sorunun eğer varsa ortaya konması, düzeltilmesi ve ardından tekrar tüp bebek denemesi için koşulların hazırlanmasıdır.

Tüp bebek tedavisinde ilk uygulama bize kadın ve erkek problemleri ve ileriki tedavi hakkında önemli bilgiler verir. Kullanılan ilaçların çeşitleri, dozları, yumurtalıkların bunlara cevapları, spermin yumurtayı dölleme oranları, embriyo kalitesi ve sayısı, transfer kolaylığı veya zorluğu ve çiftin tedaviye konsantrasyonu konusunda elde edilen bilgiler sonraki tedavilerde kullanılacaktır. Bu veriler ışığında yapılan strateji değişikleri sonraki tedavilerin tüp bebek başarı oranları mutlaka arttıracaktır.

Hekiminiz tarafından gerekli görülürse önerilecek olan genetik araştırmalar, bağışıklık sistemi değerlendirmeleri, rahim filmi, kamera ile rahim içinin değerlendirilmesi, rahim iç zarından biyopsi, rahim iç dokusu ko-kültürü, spermlerin mikroenjeksiyon için özel bir mikroskopla 6000 kez büyütülerek seçilmesi, gebelik aşısı gibi ek yöntem ve tekniklerin uygulanması konularını da hekiminizle birlikte detaylı değerlendirmelisiniz.

Sonuç olarak , tüp bebek tedavisine yılmadan yola devam etmelisiniz..

Bilinmelidir ki, umudunu kırmadan, yılmadan denemelere devam eden çiftler büyük olasılıkla bebeklerine kavuşacaklar, bebeklerini kucaklarına alacaklardır.

Doç Dr. Selman Laçin

 

Bir önceki yazımız olan Mini tüp bebek tedavisi başlıklı makalemizde mini tüp bebek, Tüp Bebek ve tüp bebek başarı oranları hakkında bilgiler verilmektedir.


Lütfen Bu konu ile alakalı Dokturumuza danışmak için Burayı Tıklayın

Check Also

Kanser hastalarında yumurta dondurma hakkında

Kanser hastalarında yumurta dondurma hakkında Üreme potansiyelinin korunması, kanser hastalığı için tedavi gören veya görecek …