Tüp bebek tedavisi sonrası

anne_adayi_tupbebek_transferTüp bebek tedavisi sonrasıTüp Bebek tedavisi yaptırdıktan sonra  günlük yaşantılarına döndüklerinde tedavi olumsuz etkilememek için kendilerini bazı durumlarda kısıtlarlar. Tüp bebek tedavisi gören anne adayının özellikle sürekli yatmaları konusunda yoğun baskı gelmektedir.  mutlaka tedaviyi yaptırdıkları merkezin uyarılarını ve önerilerini dikkate almalıdır.

Aşağıda bazı öneriler yer almaktadır;Yolculuk, sağlık, ilaç kullanım, günlük yaşamı ve cinsel yaşamı başlıkları altında öneriler..

 

  • Tüp bebek tedavisi sonrası Yolculuğa çıkmak: Eğer çiftin evi işlemin yapıldığı merkez ile aynı şehirde değilse, transfer gününü merkezin bulunduğu yerde geçirip bir gün sonra seyahat edebilirler.
  • Tüp bebek tedavisi sonrası Sağlık: Tedavideki hastalar, transfer sonrası kullandıkları ilaçlar nedeniyle kabız olabilirler. Böyle durumlarda hastanın düzenli tuvalete çıkabilmeleri için hastalara durumlarına uygun ilaç önerilebilir. Kabızlık, gebe kalmayı olumsuz etkilemez.
  • Tüp bebek tedavisi sonrası Günlük Yaşam: Hastanın herhangi bir ağrısı yoksa ve kendini iyi hissediyorsa tüp bebek  transferden bir gün sonra günlük yaşama dönebilir.
  • Tüp bebek tedavisi sonrası İlaç kullanımı: İşlem sonrası rahim içini döşeyen dokuyu (endometrium) desteklemek için hastaya iğne, fitil ya da krem şeklinde hormon ilaçları verilir. Bu tedavi, gebelik oluşursa gebeliğin onuncu haftasına kadar devam eder.
  • Tüp bebek tedavisi sonrası Cinsel Yaşam: Gebelik testinin sonucunu alana kadar çiftler, cinsel ilişkide bulunmamalıdır. Hasta, gebe kaldıysa bebek kalp atışları görülene kadar cinsel ilişki kurulmamalıdır. Sonrasında ise ancak, kanama vs. bir problem olmazsa doktora danışılarak hareket edilmelidir.

 

 

Tedaviye bağlı kasık ağrıları olabilir. Çok şiddetli bir ağrı, 38 derecenin üzerinde bir ateş, bulantı, kusma gibi durumlar söz konusu olursa hemen doktor aranmalıdır.

Bir önceki yazımız olan İleri yaştaki bir kadın gebe kalmaya karar verirse... başlıklı makalemizde gebelik, ileri yaşta gebelik ve Tüp Bebek hakkında bilgiler verilmektedir.


Lütfen Bu konu ile alakalı Dokturumuza danışmak için Burayı Tıklayın
1
Merhaba,
Nasıl Yardımcı Olabiliriz ?
Powered by