Tüp bebek tedavisi sonrası yorgunluk normal midir?

Bütün hamilelerde olduğu gibi tüp bebek yöntemi ile hamile kalan bayanlarda da yorgunluk olması gayet normal bir gelişmedir. Uzun zamandır bebeğinizi bekliyorsunuz ve zaman zaman beklemekten yoruldunuz fakat azminizi yitirmediniz ve başardınız. Artık sizde hamilesiniz. Yoğun bir tedavi sürecinden sonra hamilelik döneminin zorluklarını yaşıyorsunuz. Yorgunluk ve halsizlikle beraber
bir sürü hamilelik belirtileri yaşayacaksınız, ama siz tadını çıkarın ve bebeğinizi düşünün. Çok değil az bir zaman diliminden sonra onu kucağınıza alacaksınız bunu düşünün ve rahatlayın.

Bu dönemde bol bol istirahat edin çok dikkatli olun çünkü gebelikte ilk üç ay çok önemlidir. Ani hareketlerdenkaçının, hızlı hareket etmeyin, yukarı doğru uzanmayın, ağır eşya taşımayın. Doktorunuz tarafından önerilen vitaminler ve kan ilaçlarını sakın ihmal etmeyin. Sık sık doktor kontrolüne gidin, kendinizi ve bebeğinizi asla ihmal etmeyin.

Tüp bebek hamileliğinden kaynaklanan artı bir yorgunluk olacaktır. Bu yorgunluğu atmanın basit ve zararsız yöntemleri mevcuttur. Hamileliğin ilk aylarında ki yorgunluk vücudu dinlendirmek içindir. Çünkü hamileliğin son aylarında fazlasıyla güce ihtiyacınız olacaktır. Durumunuz normal bir hamile gibi olsa da daha çok dikkat etmeliyiz.Tüp bebek yöntemi ile hamile kalan anne adaylarının normale göre daha sabırlı, daha özenli, olmalarında yarar var. Hamilelikte ilk üç ayda çekilen mide bulantıları anne ve bebek sağlığı açısından oldukça faydalıdır. Anne adayı kendisine ve bebeğine zarar veren bütün zararlı şeylerden (sigara, alkol, daha birçok zararlı kimyasallar gibi) tiksinir ve midesi bulanır. Böylece hem kendisini hem de bebeğini korumuş olur. Anne adayı bu süreçte hamileliğin tadını çıkarmalı ve yılların özlemini doya doya gidermelidir. Tüp bebek yönteminin de kıymetini bilmelidir.

Bir önceki yazımız olan Tüp bebek aşamaları başlıklı makalemizde Tüp Bebek, tüp bebek aşamaları ve tüp bebek merkezleri hakkında bilgiler verilmektedir.


Lütfen Bu konu ile alakalı Dokturumuza danışmak için Burayı Tıklayın
1
Merhaba,
Nasıl Yardımcı Olabiliriz ?
Powered by