Tüp Bebek tedavisi öncesi testler

Tüp Bebek Öncesi Yapilan TestlerTüp bebek tedavisine başlamadan önce yapılan testler nelerdir?

Tüp bebek tedavisine başlamadan önce hem kadın hem de erkeğe yapılacak bazı kan tetkikleri çiftin sağlıklı bir bebek elde etmesinde büyük önem taşır.

Bu testler : HbsAg, anti-Hbs, anti-HCV, anti-HIV(I+II), Rubella lgG, Toxoplazma lgG’dir.

Yapılacak tetkiklerle çiftlerdeki mevcut enfeksiyonlar tanımlanabilmekte, bebeğin hemen doğum sonrası korunması için  gerekli önlemler alınabilmektedir.

Hepatit B ve rubella yani kızamıkçık gibi enfeksiyonlara karşı bağışıklığın saptanması ise tedaviye girmeden önce, gereken durumlarda hastaya aşı uygulanmasına imkan verir ve bağışıklığın teyit edilmesini takiben hastanın tedavisi başlatılır.

Bu incelemeler, tedaviyi gerçekleştirecek sağlık personelinin bulaşıcı hastalıklardan korunması,  çiftten elde edilecek sperm veya embriyoların dondurulması ve diğer laboratuar işlemleri sırasında bulaşmanın önlenmesi için önlemler alınması bakımından da ayrıca önemlidir.

Tüp bebek tedavisine başlamadan önce yapılan mikrobiyolojik testler

Hastanın ilk muayenesi,  üreme sisteminin enfeksiyonlar yönünden değerlendirilmesi için de önem taşır. Rahim ağzından alınacak kültür, direkt yayma, mikoplazma kültürü ve klamidya antijen tespiti ile detaylı bir tarama yapılabilir. Mevcut enfeksiyonlar hem infertilite kısırlık tedavisi, hem de çiftlerin genel sağlığı için önem taşımaktadır.

 

Bir önceki yazımız olan Tüp bebek tedavisi sonrası başlıklı makalemizde Tüp Bebek, tüp bebek tedavisi ve Tüp bebek tedavisi sonrası Cinsel Yaşam hakkında bilgiler verilmektedir.


Lütfen Bu konu ile alakalı Dokturumuza danışmak için Burayı Tıklayın
1
Merhaba,
Nasıl Yardımcı Olabiliriz ?
Powered by