Tüp Bebek Tedavisi öncesi Aşılama


Aşılama:

Yardımcı üreme tekniklerinin ilk adımı aşılama ya da bilimsel adı ile artifisiyel inseminasyondur. Bebek sahibi olmada güçlük çeken ve 1 yıl korunmasız ilişkiye rağmen gebe kalamayanlar da infertilite problemi söz konusudur. Bu problemin araştırılmasında ilk aşama erkekte sperm analizi, kadında hormon tetkikleri ve rahim filmidir. Bu tetkiklerin hepsinin normal çıktığı ve altta yatan bir problemin bulunamadığı genç hastalarda aşılama ilk uygulama olmalıdır.

Tüp Bebek Tedavisi öncesi Aşılama gerekli midir?

 Aşılama yöntemi, iğne ya da hapla yumurtalıklardan yumurta gelişimini sağlamak, çatlatma iğnesiyle çatlatmak ve peşinden erkeğin sperminin yıkanıp hazırlanarak rahim içine verme işlemidir. Çocuk isteği olan her çifte ne yazık ki uygulanamaz, açıklanamayan kısırlık,spermde hafif problemin olduğu durumlar,yumurtlama problemlerini olduğu kadınlarda uygulanabilir ancak şiddetli sperm bozukluklarında, tüpleri tıkalı olan kadınlarda,38 yaş üzeri hiç gebe kalmamış kadınlarda tüp bebek yöntemi tercih edilir ve aşılama yapılmaz.

Yani aşılama yöntemi tüp bebek tedavisi öncesi her çifte uygulanamaz.

Bir önceki yazımız olan Tüp bebek tedavisinde gebe kalma şansı başlıklı makalemizde embriyo sayısı, embriyo transferi ve Tüp Bebek hakkında bilgiler verilmektedir.


Lütfen Bu konu ile alakalı Dokturumuza danışmak için Burayı Tıklayın
1
Merhaba,
Nasıl Yardımcı Olabiliriz ?
Powered by