Tüp bebek tedavisi nedir

Son zamanlatda Tüp bebek tedavisi daha ulaşılabilir uygulanabilen bir yöntem olmaya başlamış ve tüp bebek tedavisinden başarılı sonuçlar alınmaya başlamıştır.

Bugünkü şartlarında tüp bebek mikroenjeksiyon yöntemi  ortalama on beş – on sekiz gün içinde başlayıp tamamlanabiliyor. Önce âdetinin 2. veya 3. gününden sonra anne adayı 7-8 gün süreyle karnından acısız ve basit bir iğne ile enjeksiyon yapıyor daha sonra enjekte edilen bu ilaç yumurtalıkların büyümesini sağlar bu arada  ultrasonla gözlenir. Yumurtalar yeterli büyüklüğe ulaştığında bir çatlatma iğnesi yapılır belli süre sonra anne adayının yumurtaları anestesi yapılarak toplanır.

Ardında baba adayından  örnek alınır. Örenek veremiyorsa özel bir yöntemle (TESE, TESA) spermler toplanır. Aynı gün bir yumurta ve bir sperm mikro enjeksiyon yöntemi ile biraraya getirilir ve yumurtaların döllenmesi beklenir. Daha sonra Transfer aşaması gelmektedir.Sonraki 12 günlük bekleme süresi sonunda tedavinin başarılı olup olmadığı gözlenmektedir.

Tüp bebek tedavisi her türlü kısırlık problemi yaşayan kişilere uygulanabilir. Mikroenjeksiyon yöntemi de aslında tüp bebek tir, ancak burada farklı olarak sperm yumurtanın içerisine yerleştirilir. Yapılan araştırmalarda, tüp bebek ve normal doğumla dünyaya gelen çocuklar arasında bir sağlık problemi farkı görülememiştir.

 

Bir önceki yazımız olan Tüp bebek tedavisinde anne adayının motivasyonu başlıklı makalemizde Başarılı tüp bebek tedavis, kısırlık ve stressiz bir tüp bebek hakkında bilgiler verilmektedir.


Lütfen Bu konu ile alakalı Dokturumuza danışmak için Burayı Tıklayın

Check Also

Kanser hastalarında yumurta dondurma hakkında

Kanser hastalarında yumurta dondurma hakkında Üreme potansiyelinin korunması, kanser hastalığı için tedavi gören veya görecek …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir