Tüp bebek tedavisi neden başarısız olunur ?

Tüp bebek tedavisinde tüm aşamalar iyi olsa da sonuç olarak testin  olumsuz sonuç alma olasılığı vardır. Tüp bebek neden tutmadı sorusu  en çok sorulan, buna karşılık da cevabını net bilemediğimiz ve sadece bilgi ve deneyimlerimizle yorum yapabilir.

  • Kromozom bozuklukları: %1 oranda olabilen bu durum ancak kromozom test yapılarak araştırılabilir . Embriyolara genetik seçim (PGT) yapılarak sorun çözümlenebilir.
  • Yumurta gelişimindeki sorunlar:

a. Uyarıcı iğnenin dozunun yüksek veya düşük kalması.

b. Çatlatıcı iğnenin geç veya erken verilmesi erek uygun olmayan aşamada yumurtaların toplanmasıdır.

  • Laboratuvar : laboratuvarlar  tüp bebek işlemleri hassas  Isı, nem, toz oranı, gaz düzeyleri ve asıl önemlisi kullanılan tek kullanımlık kaplar ve besleyici sıvıların kalitesi çok önemlidir. Kalite kontrol ile titizlikle çalışılsa da aralıklı olarak değişen  sarf malzemeleri, havanın kalitesi, cihaz ayarları  gibi kontrol edilemeyen faktörler çok önemlidir.
  • Rahimde anormallikler:Ultrasonla tespit edilebilecek, myom, polip gibi yer kaplayan oluşumlar, yapışıklık gibi patolojilerin negatif sonuçtan önce tedavi edilmesi gerekebilir.
  • Hidrosalpenks: Tüplerin yumurtalığa yakın olan uç kısmından kapanarak içinde sıvı birikmesi embriyo tutunmasına zara vermektedir. Biriken bu sıvı çoğu durumda ultrasonda fark edilmesine rağmen bazen gizli olup başarısızlığa sebep olabilmektedir. Laparoskopi yöntemi ile kapatma, yumurta toplama işlemi ile birlikte yapılabilmektedir. Kapatma işleminden 2-3 ay sonra tüp bebek tedavisine başlanabilir.
  • Üreme hücresi sorunları:Özellikle üreme hücresi hasarları embriyo gelişim bozukluğu ve tüp bebek başarısızlığı nedeni olabilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Tüp bebek tedavisinde kadın ve erkeğin yaşı başarıyı etkiler mi ? #tüpbebek başlıklı makalemizde erkeke yaşı, ivf ve kadın yaşı hakkında bilgiler verilmektedir.


Lütfen Bu konu ile alakalı Dokturumuza danışmak için Burayı Tıklayın

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

1
Merhaba,
Nasıl Yardımcı Olabiliriz ?
Powered by